Owocne rozmowy między Polską a Kazachstanem

Współpracę na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych między Polską a Kazachstanem zapowiedzieli w poniedziałek w Warszawie prezydenci Andrzej Duda i Nursułtan Nazarbajew. Prezydent Kazachstanu liczy na pogłębianie relacji w szczególności w dziedzinie rolnictwa. 
 
Prezydenci przyjęli w Warszawie deklarację o współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu.
 
W trakcie spotkania prezydenci poruszyli też wątek możliwości eksportowych Kazachstanu. „Powiedziałem, że nasz naftoport w Gdańsku jest otwarty na przyjęcie ropy naftowej z Kazachstanu” – relacjonował prezydent Duda. Jak mówił, Polska planuje rozwijać przemysł portowy. Zaznaczył, że chciałby, aby pogłębiające się relacje gospodarcze przełożyły się na rozwój transportu drogą morską.
 
Zdaniem Dudy, wizyta prezydenta Kazachstanu już przynosi efekty, czego dowodem – przekonywał – jest zawarcie trzech umów międzyrządowych: o readmisji osób, o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz porozumienia o współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego a Bankiem Rozwoju Kazachstanu. 
 
Prezydent Kazachstanu poinformował, że Kazachstan znosi obowiązek wizowy dla obywateli państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), w tym Polski.
 
Nazarbajew wyraził nadzieję, że polski parlament ratyfikuje w najbliższym czasie umowę o wzmocnionym partnerstwie między Kazachstanem a UE. Według prezydenta Kazachstanu istnieją sprzyjające warunki dla współpracy w przemyśle maszynowym, rolnictwie, energetyce, przemyśle chemicznym, transporcie i budownictwie. „W szczególności jesteśmy zainteresowani nawiązaniem współpracy w dziedzinie rolnictwa. Mogę tu wymienić produkcję jabłek” – powiedział.
 
Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Dudy o terminalach, portach, Nazarbajew powiedział: „Oczywiście możemy to wykorzystać. Mamy porty na Morzu Kaspijskim, możemy je też wykorzystywać”.
 
Nazarbajew zaprosił polskiego prezydenta do udziału w EXPO 2017 r. w Astanie.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOśrodki Doradztwa Rolniczego podlegają ministrowi rolnictwa
Następny artykułW Broniszach dużo grzybów, tańsze owoce i warzywa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.