Pęgów najpiękniejszy dzięki… truskawkom

Pęgów w gminie Oborniki Śląskie zwyciężył w konkursie na „Piękną Wieś Dolnośląską 2012”. W konkursie zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wzięło udział blisko 50 wsi z całego regionu.

Jak powiedział członek zarządu woj. dolnośląskiego Paweł Czyszczoń, główną ideą konkursu było nie tylko wybranie najpiękniejszej wsi, ale przede wszystkim wyróżnienie najbardziej kreatywnych i pomysłowych mieszkańców. – Konkurs ma zmusić do zdrowej rywalizacji. Dzięki niemu zacieśnia się współpraca pomiędzy sołectwami, a rozmaitymi lokalnymi stowarzyszeniami. Współpraca ta przyczynia się do rozwoju, pozyskiwania zewnętrznych dofinansowań i aktywizacji mieszkańców – tłumaczył Czyszczoń.
 
Komisja konkursowa odwiedziła wszystkie zgłoszone do konkursu wsie oceniając m.in. dbałość o zachowanie wiejskiego krajobrazu, zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń i mieszkańców w życie gminy, współpracę sołectwa z gminą i umiejętność pozyskiwania pieniędzy na nowe inwestycje.
 
W tegorocznym konkursie na „Najpiękniejszą wieś” zwyciężył Pęgów w gminie Oborniki Śląskie, który zdaniem jurorów wyróżnił się przede wszystkim organizacją corocznego „Święta Truskawki”, który promuje główny lokalny produkt. – Podczas święta organizujemy wiele rozmaitych konkursów, począwszy od najlepszego ciasta truskawkowego, koktajlu czy powideł, a na najlepszych „truskawkowych” przebraniach dla dzieci kończąc” – podkreśliła sołtys Pęgowa Marta Rogala.
 
Zaznaczyła także, że truskawka pozwala jednoczyć mieszkańców miejscowości, „ponieważ chcemy, żeby ten owoc był także pewnego rodzaju symbolem, nawet przystanki autobusowe w naszej wsi poobklejane są naklejkami w kształcie truskawek”.
 
Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Międzygórze w gminie Bystrzyca Kłodzka, a trzecie Potasznia w gminie Milicz.
 
W IV edycji konkursu przyznano także nagrody w kategorii „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”. Wszyscy laureaci otrzymają nagrody w wysokości od 1 do 6 tys. zł.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNIK przesłucha rolników poszkodowanych w tzw. aferze ogórkowej
Następny artykuł395 tys. zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.