Strona główna Tagi Wieś

wieś

Rolnicy dostają mandaty; chcą ochrony ustawowej

18 kwietnia Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa w sprawie opracowania przepisów dotyczących ochrony obszarów produkcji rolnej.

Konkurs na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską małopolską wieś

45 tys. zł otrzymają małopolskie wsie, które zwyciężą w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej nowatorską miejscowość. Ogłosił go w piątek samorząd regionu.

Nowoczesna ma propozycje dla rolnictwa

Wspieranie rozwoju gospodarstw produkcyjnych, zwiększenie wielkości gospodarstw rolnych poprzez prywatyzację zasobów ANR - to część propozycji dla rolnictwa i rozwoju wsi przedstawionych w środę przez Nowoczesną.

„Polska wieś 2016. Raport o stanie wsi”

Jaki jest rzeczywisty obraz polskiej wsi i rolnictwa? Jakie są kierunki zmian w strukturach gospodarczych i społecznych na wsi? Jakie problemy nadal pozostają nierozwiązane i jakie zagrożenia można zidentyfikować dla dalszego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce? Okazją do dyskusji m.in. na te tematy była prezentacja najnowszego raportu Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa "Polska wieś 2016. Raport o stanie wsi". W przedstawionej 15 czerwca w Warszawie 9. edycji raportu sporo uwagi poświęcono pokazaniu sytuacji polskiej wsi, a zwłaszcza przemian ludnościowych i rolnictwa, na tle innych krajów europejskich. Autorzy raportu wskazują, że dystanse rozwojowe, dzielące wieś i miasto, zmniejszają się. Następuje proces upodabniania się najważniejszych wskaźników charakteryzujących poziom rozwoju społecznego i gospodarczego, poglądów politycznych, aspiracji edukacyjnych, wzorców konsumpcji, sytuacji demograficznej i wielu innych, między miastem a wsią w naszym kraju.

Trwają prace nad Paktem dla Wsi

Zakończył się pierwszy etap pracy nad Paktem dla Wsi - dokumentem, którego realizacja pozwoli na zmniejszenie różnic rozwojowych między miastem a wsią. Jest już wersja robocza tego dokumentu - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki.

Konkurs „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa we współpracy z Wydawnictwem Naukowym Scholar ogłosiła VIII edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Patronat honorowy nad konkursem objął Polski Komitet ds. UNESCO.

O dawnych pracach i zwyczajach rolników na wystawie

Jak wyglądały XX-wieczne wykopki, sianokosy czy żniwa można już oglądać na wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach (Śląskie). Ekspozycja ma m.in. pokazać młodszym zwiedzającym, jak dawniej rolnicy żyli zgodnie z naturą oraz że mleko nie jest "ze sklepu".

Nagrodzeni w konkursie „Sołtys Roku 2014”

13 samorządowców nagrodzono w konkursie "Sołtys Roku 2014". Wyróżniono sołtysów, którzy są liderami społeczności lokalnych i wykazali szczególne zaangażowanie w modernizację swoich wsi.

Powstaje Sieć Najciekawszych Wsi w Polsce

W Polsce powstaje Sieć Najciekawszych Wsi, wzorowana np. na francuskiej sieci najpiękniejszych wsi. Ma ich być na początek kilkadziesiąt – ciekawych pod względem dziedzictwa kulturowego, dostarczających przeżyć turystom, wyróżniających się ładem przestrzennym.

Ponad 3 mln zł w konkursach na rozwój warmińsko-mazurskiej wsi

Lokalne grupy działania z Warmii i Mazur ogłosiły ostatnie nabory wniosków na projekty związane z rozwojem wsi. Większość konkursów potrwa do końca sierpnia, a gminy, instytucje i osoby fizyczne mogą zdobyć w sumie ponad 3 mln zł dofinansowania z UE.