Europa południowa: pogoda demoluje rynki pestkowych

Na południu Europy przebieg pogody jest przyczyną bardzo poważnych zakłóceń w produkcji owoców pestkowych oraz w handlu nimi. Nienormalny przebieg temperatury w kwietniu i maju oraz nawałnice dezorganizują pracę sadowników w Hiszpanii i Włoszech.
W Hiszpanii początek sezonu zapowiadał się dla gatunków pestkowych optymistycznie, ale na przełomie kwietnia i maja, kiedy północ Europy ścisnęły mrozy, nad Półwysep Iberyjski nadciągnęły masy gorącego powietrza. Niezwyczajne o tej porze upały spowodowały przedwczesne dojrzewanie śliwek, brzoskwiń, nektarynek i morel – plantatorzy starali się ratować urodzaj przyspieszając zbiory i powoli doprowadzać owoce do dojrzałości w chłodniach.

Produkcja w bieżącym roku była szacowana na wyższą o 7% od ubiegłorocznej. Tymczasem na „wyziębionych” rynkach krajów północnej Europy popyt spadł – konsumenci zareagowali na zimna wiosnę mniejszymi zakupami nowalijek. Spowodowało to w Hiszpanii załamanie cen. Spadły one nawet 3-4 krotnie w porównaniu do ubiegłorocznych załamując rynek. Nieszczęścia dopełniają grady z ostatniego weekendu – w prowincji Walencja szkody odnotowano na dziesiątkach tysięcy hektarów upraw ogrodniczych. 

Tymczasem we Włoszech – na północy kraju – po wiosennych mrozach i późniejszych chłodach brakuje dobrej jakości czereśni. Na miejsce wcześniejszych ich odmian wcisnęły się truskawki i brzoskwinie. Kryzys czereśniowy dotyka około 6000 uprawiających ten gatunek sadowników regionu Veneto. Miejsce Włoch na międzynarodowym rynku czereśni zajmują owoce z Hiszpanii, Turcji, Chile.
 
Na tematy związane z uprawą i obrotem czereśniami będziemy rozmawiać 9 lipca na  VI Letnich Pokazach Czereśniowych w Dańkowie k. Białej Rawskiej.
za: corriereortofruttico.it, launio.org

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBrokuły. Udało się znacząco zwiększyć ich spożycie
Następny artykułDzisiaj przejdą nad nami bardzo gwałtowne burze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.