„Polska rozwija się nieprzerwanie”

fot. mingov.pl
- Polska nie jest w ruinie, nie wymaga odbudowy. Polska rozwija się nieprzerwanie – powiedział minister Marek Sawicki witając rolników z gmin Kowiesy i Rzeczyca z powiatu skierniewickiego, którzy wczoraj, 10 czerwca gościli w ministerstwie.
 
Jest to kolejna grupa uczestnicząca w szkoleniach poświęconych nowemu systemowi płatności bezpośrednich i nowemu Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
– Nauczyliśmy się produkować dobrą żywność, najlepszą na świecie. Musimy się jeszcze nauczyć dobrze ją sprzedawać – podkreślił szef resortu.- W ciągu ostatnich jedenastu lat zwiększyliśmy produkcję żywności o 40%, przekształcając  się jednocześnie z importera netto żywności w 2004 roku, w znaczącego eksportera, który wysyła 1/3 swojej produkcji rolnej w świat – przypomniał minister Sawicki.
Szef resortu rolnictwa przedstawił szanse i zagrożenia związane z rynkiem światowym. Zwrócił przy tym uwagę, że o ile polska wieprzowina sprzedawana jest na zagranicznych rynkach po średnich cenach europejskich, to w odniesieniu do sektora mleczarskiego i mięsa drobiowego sytuacja jest gorsza.
 
Minister podkreślił, że nowe, duże rynki potrzebują odpowiednio dużych partii produktów i dlatego niezbędna jest konsolidacja pozioma i pionowa.Na to minister Sawicki zwrócił również uwagę odpowiadając na pytania rolników obawiających się o poziom cen na owoce miękkie. – W nowej perspektywie finansowej wsparcie ukierunkowaliśmy na gospodarstwa średnie, ale dostępne jest także wsparcie dla grup, organizacji i ich zrzeszeń.Na inwestycje grupa może uzyskać wsparcie w wysokości do 3 mln złotych, ale już zrzeszenie – nawet do 15 mln – podkreślił minister.Wsparcie może być wykorzystane na przetwórstwo lub na wchodzenie z udziałami w już działające podmioty.

– Rolnicy powinni być ich współwłaścicielami, współdecydentami. To jest droga na wzmocnienie pozycji na rynku, na uzyskiwanie lepszych cen. Nie można wprowadzić cen minimalnych, ale można lepiej się zorganizować, można czerpać zyski z różnych składowych łańcucha produkcji – podkreślił minister Sawicki.

za:mingov.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWiększość Polaków odróżnia sok od napoju
Następny artykuł2. edycja ROOOZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.