Polskim producentom win owocowych nie grozi „niebezpieczeństwo”

Wino w skrzynkach
fot. P. Grel
W związku z informacjami przekazywanymi przez Polską Radę Winiarstwa w sprawie „niesprawiedliwych wytycznych" Ministerstwa Finansów odnośnie do klasyfikacji taryfowej napojów alkoholowych, informujemy, że prezentowane poglądy są nieprawdziwe i niewłaściwe.
Producentom produkującym wina owocowe, np. z jabłek, gruszek lub cydr z polskich jabłek, nie grozi „niebezpieczeństwo”. Ich produkty, które nie są mieszaniną np. z innymi mocnymi napojami alkoholowymi niepochodzącymi z fermentacji, innymi smakami i dodatkami zmieniającymi charakter produktu zawsze były i są klasyfikowane tak samo.
 
Dodatkowo przypominamy, że Ministerstwo Finansów wspierając krajową produkcję cydru i perry o zawartości alkoholu do 5% obniżyło stawkę podatku akcyzowego dla tej grupy napojów. Ministerstwo Finansów nie podejmuje żadnych działań zmierzających do odwrócenia tej sytuacji.
 
W przypadku pewnych napojów alkoholowych otrzymanych w wyniku fermentacji m.in. soku jabłkowego, do którego następnie dodano alkohol etylowy, substancje smakowe, aromatyczne itp. o zawartości alkoholu ok. 21 proc., ze względu na duży udział dodanego alkoholu etylowego, przez co następuje zmiana ich charakteru, klasyfikacja takich napojów nawiązuje do napojów spirytusowych, a nie winiarskich.
 
Inne napoje alkoholowe, w szczególności napoje będące mieszaniną napoju fermentowanego z alkoholem etylowym podlegają innej klasyfikacji, zgodnie z ogólnymi zasadami klasyfikacji napojów alkoholowych. Aby napój alkoholowy z zawartością dodanego alkoholu etylowego mógł być uznany za napój fermentowany, produkt bazowy do jego wytworzenia musi być fermentowanym napojem alkoholowym o tych samych cechach (smaku), w przeciwnym przypadku mamy do czynienia z napojem spirytusowym.
 
Podkreślić należy, że zasady klasyfikacji taryfowej napojów alkoholowych nie uległy zmianie. Jednocześnie przypominamy, że przy klasyfikacji taryfowej nie stosuje się przepisów prawa branżowego, w tym przepisów ustawy winiarskiej, co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów krajowych.
 
W związku z tym raz jeszcze przypominamy zasady klasyfikacji taryfowej. Klasyfikację taryfową towarów w nomenklaturze Wspólnej Taryfy Celnej ustala się na podstawie:
 
– szczegółowych danych dotyczących produktu;
– „Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej – podanych w Taryfie celnej,
– uwag do sekcji i działów Taryfy, które decydują o tym, jak należy klasyfikować poszczególne towary,
– ustaleń dotyczących praktyki klasyfikacyjnej takich towarów w krajach Unii Europejskiej.
Klasyfikacja taryfowa określana jest wyłącznie w odniesieniu do indywidualnie rozpatrywanego towaru oraz na podstawie danych określonego produktu, uwzględniających, między innymi skład surowcowy, zwłaszcza po prześledzeniu całego procesu technologicznego, tj. każdego etapu produkcji.

za: mf.gov.pl
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTrzy programy profilatyki zdrowotnej
Następny artykułPonad 250 tys. rolników dostało już zaliczki na poczet dopłat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.