Święto Młodego Wina w Sandomierzu

W nadchodzący weekend, 15–17 listopada w Sandomierzu, odbędzie się VII edycja Święta Młodego Wina, organizowana przez Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy. Impreza, jak co roku będzie zwieńczeniem sezonu letniego, kiedy to okoliczne winnice mogą zaprezentować wysokiej jakości młode wino z tegorocznych zbiorów. Jest to świetny moment na zapoznanie się z pracą winiarzy, trwającą cały rok, jak i winiarskimi tradycjami z regionu Sandomierszczyzny.

I tym razem, Sandomierz stanie się, na jeden listopadowy weekend, polską stolicą winiarstwa, przyciągającą enoturystów z całego kraju, ale również z zagranicy. W tym czasie miejskie restauracje, zaczynają otwierać swoje drzwi dla degustatorów okolicznych win, prezentowanych przez właścicieli winnic. Święto Młodego Wina to wydarzenie, na którym winiarze będą mogli podzielić się informacjami o zdobytych tego roku nagrodach jak też wyróżnieniach, na krajowych i międzynarodowych konkursach winiarskich. Świadczą one o prężnym rozwoju winnic, produkujących wina wysokiej jakości, o niepowtarzalnych, cenionych smakach i aromatach. Winnice: Kędrów, Modła, Na Rozdrożu, Nad Jarem, Nobilis, Płochockich i Św. Jakuba w 2019 roku łącznie zdobyły: 1 championa, 11 medali złotych, 18 srebrnych i 5 brązowych.

W czasie święta, enoturyści będą mogli wziąć udział w warsztatach tematycznych „Zasady łączenia win z potrawami”, poprowadzonych przez Monikę Bielka-Vescovi, ze Szkoły Sommelierów w Krakowie. Rozwinie ona zagadnienie, zapoczątkowane w ubiegłym roku, w kontekście win regionalnych. Drugi warsztat to „ Chardonay na wszystkie sposoby” i będzie podjęty przez Wojciecha Giebuta – sommeliera, dziennikarza winiarskiego oraz przewodnika enoturystycznego, redaktora magazynu „Czas Wina”. Podczas spotkania uczestnicy poznają bliżej tę odmianę, spróbują win w różnych stylach, pochodzących z kilku kontynentów. Stowarzyszenie Sandomierskich Winiarzy zwróciło się mocno w stronę unikatowości regionu sandomierskiego, który wyjątkowo sprzyja uprawom winorośli. Aby podkreślić znaczącą rolę tego tematu, na otwarcie Święta Młodego Wina, zaplanowano Konferencję Winoroślową, pod tytułem „Uwarunkowania mikroklimatyczne uprawy winorośli na Sandomierszczyźnie”. Wydarzenie będzie miało miejsce w piątek na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, wstęp jest wolny.

Tradycje winiarskie Sandomierszczyzny sięgają początku XIII wieku. Stowarzyszeni Sandomierscy Winiarze nie tylko dbają o jakość winorośli oraz produkowanego przez siebie wina, coraz więcej uwagi kierują w stronę lokalnych tradycji. Dlatego też podczas oficjalnej części Święta, zaprezentują nam tradycyjne sandomierskie koszule z unikatowym, bazującym na najstarszych, lokalnych symbolach, wzorem haftu. Rekonstrukcji koszul sandomierskich winiarzy, podjęła się znana z łączenia styli nowoczesnego z ludowym, projektantka Justyna Gamoń–Wesołowska, która współpracuje z działem etnograficznym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Realizacją projektu hafciarskiego, pod kątem graficznym zajęła się Magdalena Niedziela, absolwentka ASP w Krakowie, członkini grupy rekonstrukcyjnej Grodu Słowiańskiego w Stobiernej.

Nowym pomysłem, który zostanie zrealizowany podczas Święta Młodego Wina, jest stworzenie miejsca dla osób, którzy spóźnili się z zakupem paszportu enoturysty, a chcieliby skorzystać z możliwości poznania winnic sandomierskich, jak i degustacji jakościowych win. Dlatego Stowarzyszenie postanowiło umieścić namiot na płycie Rynku w Sandomierzu, gdzie będzie możliwa degustacja win, po wykupieniu karnetu.

W tym roku postawiono na rozszerzenie Święta Młodego Wina. Miasto oraz winiarze zapraszają do udziału w Jesieni z Młodym Winem. Ten czas, może być wspaniałą okazją do poznania świata winiarskiego, dla turystów odwiedzających Sandomierz. Dzięki temu, każdy będzie mógł postawić swoje pierwsze kroki w poznawaniu sandomierskich win słynących z wysokiej jakości.

Program

Święto Młodego Wina Sandomierz 2019

PIĄTEK, 15 listopada 2019r.

15: 00 – Konferencja winoroślowa – Uwarunkowania mikroklimatyczne uprawy winorośli na Sandomierszczyźnie – Zamek Kazimierzowski – Wstęp wolny

19:00 – Spotkanie wieczorne z winiarzami i lokalnym winem w trakcie kolacji organizowanych przez restauracje: Hotel pod Ciżemką, Restaurację Basztową.
Szczegóły i zapisy: recepcja@hotelcizemka.pl, restauracja.basztowa@op.pl,

SOBOTA, 16 listopada 2019r.

11:00 – Uroczyste otwarcie – Zamek Kazimierzowski – Prezentacja winnic
12:00 – Winny Korowód – z dziedzińca Zamku na Rynek Starego Miasta
13:00 – 22:00 – degustacja win oraz możliwość zakupu specjalnych przekąsek, dań sezonowych i regionalnych w lokalach
12:00 – 16:00 – zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej
12 – 16.30 – zwiedzanie Bramy Opatowskiej

W trakcie imprezy odbywają się warsztaty tematyczne (dla osób które wcześniej opłaciły wejściówkę na te warsztaty)
14:30 – „Zasady łączenia win z potrawami cz. II” – Monika Bielka- Vescovi ze Szkoły Sommelierów w Krakowie – Restauracja Basztowa, Plac Poniatowskiego 2
16:30 – „Chardonnay na wszystkie sposoby”-Wojciech Giebuta dziennikarz winiarski, redaktor magazynu Czas Wina – Restauracja Basztowa, Plac Poniatowskiego 2

17:30 – Koncert zespołu Czerwony Tulipan – Dom Katolicki, ul. Mariacka 12
19.00 – Teatr Ognia – Rynek

NIEDZIELA, 17 listopada 2019

9:00 – Msza Św. za winiarzy – Kościół Św. Jakuba
10:00 – Dzień Otwartych Piwnic w okolicznych winnicach

Related Posts

None found

Poprzedni artykułStruktura spożycia soków w Rosji
Następny artykułAgritechnica 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.