Ukraińcy chcą inwestować w polskie przetwórstwo?

Fot. MRiRW
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał w środę z ambasadorem Ukrainy Andrijem Deszczyciem. Spotkanie dotyczyło handlu artykułami rolnymi i współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że Ukraina jest ważnym partnerem politycznym i handlowym Polski, a także zapewnił o zainteresowaniu rozwojem dobrosąsiedzkich kontaktów w oparciu o wspólne słowiańskie korzenie, bliskie relacje międzyludzkie i wzajemny szacunek. W tym kontekście pozytywnie ocenił fakt zatrudnienia ok. 600 tysięcy obywateli Ukrainy w polskim sektorze rolnym, m.in. w warzywnictwie czy branży sadowniczej. Minister poinformował, że z inicjatywy MRiRW w maju 2018 r. wprowadzono do krajowego porządku prawnego nowy rodzaj umowy cywilno-prawnej (umowa o pomocy przy zbiorach), zapewniającej m.in. pracownikom z Ukrainy dostęp do ochrony zdrowia i ubezpieczenia wypadkowego.

Podczas spotkania omówiono ponadto kwestię wzajemnej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Minister Ardanowski stwierdził, że zarówno Polska, jak i Ukraina są liczącymi się i konkurencyjnymi producentami żywności, jednocześnie jednak podkreślił, że w warunkach rosnącego zapotrzebowania na żywność, zarówno produkty z Polski, jak i z Ukrainy znajdują nabywców na światowych rynkach.

Ambasador Anadrij Deszczycia poinformował o inwestycji dotyczącej terminala w Woli Baranowskiej, który ma łączyć system szerokotorowych linii kolejowych Ukrainy i Dalekiego Wschodu z siecią kolejową w Polsce i z europejskim systemem transportowym. Wyraził nadzieję, że funkcjonowanie terminala przyczyni się do zwiększenia wzajemnych obrotów, w tym towarami rolno-spożywczymi. Ambasador dodał, że ukraińskie firmy są zainteresowane inwestycjami w polskim sektorze rolnym, np. przetwórstwie.

Szef polskiego resortu rolnictwa wyraził poparcie dla takiej współpracy z zastrzeżeniem, że surowiec do produkcji wyrobów w zakładach powinien pochodzić od polskich rolników. Zapowiedział jednocześnie, że szczegółowe kwestie dotyczące współpracy bilateralnej, w tym sprawy dostępu do rynku dla towarów rolno-spożywczych, będą omówione podczas najbliższego posiedzenia polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa, planowanego na początku przyszłego roku.

Ukraina utrzymuje wysoką pozycję w handlu towarami rolno-spożywczymi z Polską (według danych za 2017 r. trzecie miejsce wśród pozaunijnych odbiorców produktów rolno-spożywczych z Polski). Wartość polskiego eksportu rolnego na Ukrainę w 2017 r. przekroczyła poziom 403 mln EUR i wzrosła o 24% w stosunku do roku poprzedniego. Import z Ukrainy w 2017 r. miał wartość ok. 518,3 mln EUR.
 
Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProgram inwestycyjny „Ogród Mołdawii” będzie rozszerzany
Następny artykułPomoc suszowa: nabór wniosków przedłużony do 16 listopada

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.