Powiększyła się sieć Natura 2000

Podlasie - Suwalszczyzna
Komisja Europejska formalnie zatwierdziła włączenie do sieci Natura 2000 ponad 200 terenów cennych przyrodniczo o powierzchni ponad 25 tys. km kw. - podało w poniedziałek przedstawicielstwo KE w Polsce. Obszar ten odpowiada mniej więcej powierzchni Sycylii. Komisja Europejska podkreśla, że Natura 2000 jest podstawowym narzędziem walki UE o zachowanie bogatej różnorodności biologicznej naszego kontynentu.
Komisja zatwierdziła w poniedziałek włączenie 235 terenów. Jak podkreślono w komunikacie, państwa wspólnoty będą miały sześć lat na wdrożenie niezbędnych środków dla ich ochrony.
 
„Aktualizacja dotyczy dwudziestu państw członkowskich i obejmuje wszystkie regiony biogeograficzne, (9): alpejski, atlantycki, borealny, czarnomorski, kontynentalny, makaronezyjski, panoński, stepowy i śródziemnomorski” – wyjaśniono.
 
Sieć Natura 2000 powiększyła się m.in. o ławicę Dogger Bank (12 330 km kw., zgłoszona przez Wielką Brytanię), dziesięć obszarów morskich na morzu Bałtyckim (4 tys. km kw., zgłoszone przez Szwecję i Łotwę) i 109 nowych obszarów w Rumunii.
 
W przypadku m.in. Austrii, Cypru, Czech, Hiszpanii i Polski zmiana dotyczyła przede wszystkim niewielkich przesunięć granic, rozszerzających bądź redukujących obszary zaliczane do Natury 2000. Strona polska m.in. zaproponowała pomniejszenie o ponad 1200 ha obszar chroniony w dolinie górnej Narwi, w gminie Narewka, który nie spełnia kryteriów z tzw. dyrektywy siedliskowej.

Za: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułII Forum Branży Ogrodniczej
Następny artykułErasmus ma już 25 lat, ale jego przyszłość jest niepewna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.