Erasmus ma już 25 lat, ale jego przyszłość jest niepewna

Prawie 3 mln. młodych Europejczyków, w tym 108 tys. Polaków skorzystało z unijnego programu Erasmus, który w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. Choć zainteresowanie nim wciąż rośnie, to przyszłość programu i jego budżet na najbliższe lata jest niepewny.

ruchomiony w 1987 roku Erasmus to program Unii Europejskiej wspierający mobilność studentów i pracowników uczelni oraz inne formy międzynarodowej współpracy szkół wyższych. Patronuje mu holenderski filozof, teolog i humanista Erazm z Rotterdamu, bo jak wielu ludzi renesansu, kształcił się w wielu uczelniach w różnych krajach Europy.

Obecnie w programie uczestniczy 33 państwa: 27 krajów członkowskich UE, dwa kraje kandydujące: Chorwacja i Turcja, a także Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Polska przystąpiła do programu w roku akademickim 1998/1999. Studenci wyjeżdżają najczęściej na jeden semestr nauki, który – dzięki zharmonizowanemu systemowi punktów – zalicza im się do toku studiów. Od 2007 roku oferta Erasmusa została rozszerzona o staże studenckie w przedsiębiorstwach lub innych organizacjach.
 

Od 2014 roku siedem różnych programów edukacyjnych – takich jak Erasmus Mundus i program Leonardo da Vinci – zastąpi program „Erasmus dla wszystkich”. W listopadzie 2011 roku jego wprowadzenie zaproponowała Komisja Europejska. Polacy jako kraj wyjazdów najczęściej wybierają: Niemcy (ponad 23 tys.); Hiszpanię (ponad 12 tys.); Francję (ponad 11 tys.). Z kolei do Polski w ramach programu Erasmus przyjechało ponad 29 tys. Europejczyków.

 
Choć zainteresowanie Erasmusem wciąż rośnie – w roku 2010/2011 zanotowano 8,5 proc. wzrost w wymianie studentów – to jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Liczba miejsc dla studentów w programie Erasmus, jak i przyznawane im stypendia mogą zostać znacznie ograniczone z powodu sporów wokół budżetu UE na rok 2013. Według KE już w tym roku deficyt budżetu programu wynosi 90 milionów euro. W 2013 roku sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Polacy jako kraj wyjazdów najczęściej wybierają: Niemcy (ponad 23 tys.); Hiszpanię (ponad 12 tys.); Francję (ponad 11 tys.). Z kolei do Polski w ramach programu Erasmus przyjechało ponad 29 tys. Europejczyków.

O utrzymanie planowanego, zwiększonego, budżetu przyszłego programu ramowego Horyzont 2020 oraz programu „Erasmus dla Wszystkich” do instytucji europejskich apelowali w ubiegłym tygodniu europejscy rektorzy ze Stowarzyszenia Uniwersytetów Europejskich (EUA).

Za: www.naukawpolsce.pap.pl

 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPowiększyła się sieć Natura 2000
Następny artykułTechniczna strona opryskiwania Ilemo-Hardi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.