Prezes ZSRP po proteście 2 sierpnia: dziękujemy za mobilizację

Fot. strona ZSRP na Facebooku
- Serdecznie dziękuję kilku tysiącom polskich sadowników, którzy 2 sierpnia uczestniczyli w proteście w Warszawie. Wspólnie pokazaliśmy nasze niezadowolenie z obecnej sytuacji i złożyliśmy postulaty do Premiera i Ministra Rolnictwa. Mamy nadzieję, że doczekają się realizacji. Będziemy tego pilnować w kolejnych dniach i tygodniach - napisał prezes Zwiazku Sadowników RP, poseł Mirosław Maliszewski.

– Z pewnością nasz przemarsz w 35-stopniowym upale nie pójdzie na marne. Przypomnę, że w poprzednich latach po tego typu demonstracjach udało się wprowadzić wiele korzystnych dla polskiego sadownictwa przepisów – pomoc klęskową, pomoc z tytułu strat w związku z embargiem (w tym mechanizm wycofywania), rekompensaty na hektar produkcji ze względu na niskie ceny, wsparcie dla powstających grup, cła antydumpingowe, dopłaty do malin, możliwość zatrudniania cudzoziemców itp, itd. Nigdy nic nie dostaliśmy za darmo – kontynuuje Maliszewski. 

– Szczególnie dziękuję sadownikom lubelskim, którzy w największej liczbie dotarli do Warszawy. Nieobecnym poddaję pod rozwagę ich decyzję o pozostaniu w tym dniu w domu – dodaje prezes ZSRP.

W petycji, którą protestujący złożyli w Kancelarii Premiera, domagają się oni m.in.: skutecznego przeciwdziałania polityce cenowej przetwórców, wykupu 500 tys. ton jabłek na cele bioenergetyczne, wdrożenia wieloletnich umów kontraktacyjnych, uruchomienia rekompensat dla gospodarstw, które poniosły straty wskutek niskich cen skupu, uruchomienia systemu rekompensat do karczowania starych sadów i plantacji.

Z protestującymi rozmawiał wiceminister Rafał Romanowski; zaprosił ich na 13 sierpnia na rozmowy o umowach kontraktacyjnych. 
 
Źródło: ZSRP, PAP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzełom w kryzysie na rynku owoców? Zakład z Łoniowa podnosi ceny
Następny artykułSolidarność skarży do KE regulacje ws. pomocy przy zbiorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.