Przełom w kryzysie na rynku owoców? Zakład z Łoniowa podnosi ceny

Fot. Polkon
Zakład Przetwórstwa Owoców i Warzyw Polkon z Łoniowa w powiecie sandomierskim podwyższył ceny za kilogram jabłek przemysłowych do 35 groszy w przypadku zakupu prosto od sadownika i 30 groszy w skupach i apeluje do innych zakładów przetwórczych o podobny krok.

Ta decyzja, przez media już nazwana przełomową, to efekt rozmów pomiędzy prezesem firmy Piotrem Trojanowiczem a marszałkiem województwa Adamem Jarubasem oraz Marcinem Piwnikiem, sadownikiem i przewodniczącym Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników z powiatu.

 
– Zakład płacąc na skupie po 35 groszy, będzie wymagał dowodu na to, że rolnik otrzymał na skupie 30 groszy. Dla zakładu skupującego zostaje 5 groszy z każdego kilograma. Chodzi o to, by wykluczyć możliwość kolejnych manipulacji – tłumaczy Marcin Piwnik.
 
Stawka proponowana przez Polkon jest ponad dwukrotnie wyższa niż oferowana obecnie przez skupy, które płacą średnio 12-15 groszy za kilogram jabłek. Warunki przedstawione przez zakład obowiązywać będą przez najbliższy miesiąc. Równocześnie uczestnicy porozumienia apelują do innych przetwórców o podobne kroki, bo, jak tłumaczą,  „jest w interesie samych zakładów, aby swojej bazy surowcowej nie stracić”.
 
– W bardzo trudnej sytuacji sadowników jest to dobry sygnał na początku sezonu – podkreśla Adam Jarubas.

Uczestnicy rozmów na krótkim briefingu prasowym zwracali również uwagę, że krok ten jest inicjatywą oddolną, że brak im działań rządu jako koordynatora w kryzysie, że chcieliby, żeby rząd pomógł wypracować umowę społeczną między sadownikami i przetwórcami.
 
Źródło: echodnia.eu, strona Adama Jarubasa na Facebooku
 
MP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUwaga – nowe zagrożenie! Urazek niszczy owoce i warzywa
Następny artykułPrezes ZSRP po proteście 2 sierpnia: dziękujemy za mobilizację

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.