Rekordowy eksport czereśni. Ważny kierunek – Chiny

Takiego wyniku dotychczas jeszcze nie było. To rekordowe osiągnięcie z czego cieszą się przedstawiciele całego sektora produkcji i eksportu czereśni w Chile. 30 mln kartonów tych owoców udało się wyeksportować w tym sezonie, który jeszcze się nie skończył.

Eksperci zapowiadają, że to nie koniec wzrostów. Intensywne wysyłki trwają cały czas, m.in. do Chin, gdzie planowany jest eksport do połowy lutego (do chińskiego Nowego Roku). 30 mln kartonów odpowiada 150 tys. ton czereśni.

Ocenia się, że tak dobre wyniki możliwe były do osiągnięcia dzięki kilku czynnikom. Przede wszystkim producentom sprzyjały warunki pogodowe. Sami producenci zadbali o dobrą jakość owoców dobierając odmiany oraz technologie produkcji. Dużo pracy w zdobyciu nowych rynków wykonali eksporterzy – podkreślają przedstawiciele ASOEX (Chilean Fruit Exporters Assoiation).

Na promocję chilijskich czereśni wydano 5 mln dolarów ze składek członków ASOEX oraz oficjalnej organizacji promującej eksport ProChile. Akcje skupiono głównie na rynku chińskim. Były to degustacje w punktach sprzedaży, kampanie promocyjne w mediach społecznościowych, reklamy na stacjach metra, w windach i przy głównych ulicach.

Ze 150 tys. ton czereśni 89 proc. trafiło do Azji, z czego 94 proc. do Chin. Ważnymi rynkami dla tego chilijskiego sektora były także Stany Zjednoczone (ok. 4,8 proc.,) Europa (2,4 proc.) i Kanada (0,4 proc.).

Źródło: Freshplaza

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZmniejsza się powierzchnia produkcji marchwi we Francji
Następny artykułCopa i Cogeca: rolnicy nie są pewni swojej przyszłości w rolnictwie

2 KOMENTARZE

  1. bardzo spodobało mi się to że za promocje zapłacili sami sadownicy ze składek, a u nas wszystko chce organizować państwo czyli nikt,przykładem tego jest wiele hałasu o to że będziemy wysyłać jabłka do chin,a tymczesem czesi importują jabłka z chin,i stąd ta nagonka na pozostałości w polskich jabłkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.