Copa i Cogeca: rolnicy nie są pewni swojej przyszłości w rolnictwie

Najnowsze wyniki badania Copa i Cogeca z trzeciego kwartału 2017 r. pokazują, że rolnicy są niepewni swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej, głównie w związku z rozwojem handlu na światowych rynkach.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen powiedział: „mimo iż rolnicy w 7 z 10 państw członkowskich byli bardziej optymistyczni co do swojej przyszłej sytuacji ekonomicznej w 2017 r., co jest głównie wynikiem wzrostu cen za niektóre towary, zwłaszcza produkty mleczarskie, to jednak badania wykazują, że wielu z nich ma poważne obawy związane ze swoją przyszłością”.
 
Wiąże się to z ogólną niepewnością, jaka panuje na światowych rynkach rolnych oraz w handlu, głównie w kontekście Brexitu. Wedle wyników przeprowadzonej ankiety rolnicy obawiają się, że Brexit w negatywny sposób wpłynie na kluczowe czynniki gospodarcze, takie jak popyt, inwestycje, kursy walut oraz ceny producentów. Dla przykładu, w związku z osłabieniem funta po referendum w sprawie Brexitu, irlandzki eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 570 mln euro w 2016 r. Rolnicy brytyjscy również odczują skutki Brexitu. Jest to czynnik, który w znaczny sposób wpłynie na życie rolników.

– Wielu rolników nadal zmaga się z trudnościami związanymi z wdrażaniem Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz rozbudowaną biurokracją. Trudne warunki pogodowe, jakie odnotowano w ostatnim czasie okazały się jedną z przyczyn gorszych wyników w produkcji, zwłaszcza w sektorze roślin uprawnych oraz wina – powiedział Pesonen.

Wskaźnik zaufania Copa i Cogeca obliczany jest dwa razy do roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzonych wśród ponad 8000 rolników. W ankiecie wzięło udział 10 państw członkowskich: Belgia, Dania, Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia, Szwecja oraz Wielka Brytania.

Źródło: Copa-Cogeca

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRekordowy eksport czereśni. Ważny kierunek – Chiny
Następny artykułBiałoruś ponad dwukrotnie zwiększa import ogórków z Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.