Roczne podsumowanie w PODR Boguchwała

17 grudnia Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego jak co roku podsumował swoją pracę na wspólnym spotkaniu rolników, uczestniczących w realizowanych przez Ośrodek projektach oraz instruktorów PODR zaangażowanych w realizacje tych prac. Znalazł się też czas na wykład o możliwościach wykorzystania winorośli, informacje o ubezpieczeniach oraz krótkie podsumowanie wydarzeń w naszym ogrodniczym światku w 2015 roku.
Dr Monika Bieniasz (Uniwersytet Rolniczy, Kraków) zaskoczyła słuchaczy skalą możliwości tkwiącą w winorośli oraz sposobów wykorzystania tej rośliny. Pokazała, że uprawa winnej latorośli jest możliwa i na wietrznych Wyspach Kanaryjskich, gdzie każdy krzew – dla osłony przed dojmującymi wiatrami – jest sadzony w „grajdołku” osłanianym dodatkowo murkiem z kamieni, i w mroźnych stepach Mongolii, gdzie krzew sadzony jest  w głębokich na 1,2 m dołkach dla zabezpieczenia korzeni i szyjki korzeniowej przed mrozem. Wykładowczyni przypomniała, że formowane krzewy nauczono się rozpinać na długo przed wprowadzeniem do winnic rusztowań z palikami i drutami – wykorzystywano kopce i murki z kamieni.

Winorośl – poza oczywistym celem uprawy na wino, ma wielkie walory jako roślina ozdobna. W tym właśnie zastosowaniu najbardziej uwidacznia się podstawowa cecha gatunków Vitis – winorośl „kocha sekator” – znakomicie reaguje na cięcie odwdzięczając się fantazyjnymi formami o dużej żywotności, odporności na trudne warunki miejskie czy klimatyczne.

Paweł Fuglewicz przedstawiciel Biura Regionalnego TUW w Rzeszowie(sponsor spotkania w PODR)  przypomniał o rodzajach ubezpieczeń możliwych do zawarcia z tym spółdzielczym ubezpieczycielem. Firma jest drugim co do wielkości ubezpieczycielem rolnictwa na Podkarpaciu i mieści się w pierwszej dziesiątce firm branży ubezpieczeniowej w Polsce.
Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego  Jerzy Jakubiec wraz z  zastępcą Janiną Kamińską podziękowali rolnikom współpracującym z Ośrodkiem przy doświadczeniach i pracach wdrożeniowych oraz realizującym te zadania pracownikom PODR. Podziękowania dyrekcji przyoblekły w kształt stroików świątecznych instruktorki z sekcji ogrodniczej Anna Cieszyńska i Anna Rydzik, Lidia Sąsiadek, Anna Moskal, Katarzyna Worosz, Anna Golik.
Zapraszamy do naszej galerii.
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPrzed Świętami na Broniszach
Następny artykułProdukty – niszowe, problemy – uniwersalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.