Rosja oczekuje zakazu eksportu śliwek z niektórych regionów Mołdawii

Śliwki - produkcja na świecie
fot. P. Grel
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielhoznadzor) poprosiła stronę mołdawską o zaprzestanie wystawiania certyfikatów fitosanitarnych przesyłkom śliwek wysyłanym z dwóch mołdawskich regionów.
Rosjanie wezwali Państwową Agencję Bezpieczeństwa Produktów Żywnościowych (ANSA) Mołdawii do wstrzymania wydawania certyfikatów fitosanitarnych na partie śliwek wysyłanych przez firmy pracujące w dwóch rejonach tego kraju – kantemirskim i jałowieńskim. Powodem wystąpienia strony rosyjskiej jest „niemożność zapewnienia przesyłkom z tych regionów bezpieczeństwa fitosanitarnego”. Chodzi o kwarantannowy w Rosji patogen Monilinia laxa stwierdzany przez inspektorów Rossielhoznadzoru na śliwkach pochodzących z tamtych rejonów sadowniczych.
Dyrektor ANSA George Gaber oświadczył, że wystąpienie Rossielhoznadzoru zostanie potraktowane poważnie i sprawa będzie szczegółowo zbadana. Jego zdaniem w partiach owoców dotąd badanych, na które certyfikat wydano, nie stwierdzano obecności patogenu niepokojącego rosyjską inspekcję.
Za: infotag.md
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProdukujemy mniej przetworów warzywnych
Następny artykułSerbowie podliczają zbiory owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.