Sawicki: wkrótce uruchomimy kolejne działania w ramach PROW

Minister Marek Sawicki podczas spotkania z sołtysami powiatu wrocławskiego; fot. MRiRW
W tym roku uruchomimy co najmniej dziewięć kolejnych działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich; w nowej perspektywie finansowej Polska ma na ten program 13,5 mld euro – poinformował w poniedziałek we Wrocławiu minister rolnictwa Marek Sawicki.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że w grudniu ub. roku Polska jako jedno z trzech pierwszych państw UE akredytowała w Komisji Europejskiej Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

– Do tej pory uruchomiliśmy sześć działań w ramach tego programu; chcemy jeszcze w tym roku uruchomić co najmniej dziewięć zadań. Jedno z nich dotyczy odtwarzania produkcji rolniczych po szkodach związanych z pogodą – mówił Sawicki.

Program pomocy rolnikom, którzy odnieśli szkody w wyniku klęsk żywiołowych, prawdopodobnie ruszy w listopadzie. – Musimy zebrać protokoły z szacowania tych szkód. To program wprowadzony w 2009 r. i będzie on kontynuowany w ramach nowego PROW – mówił Sawicki.

Minister dodał, że w nowym PROW nacisk kładziony jest przede wszystkim na inwestycje. – Od tego zależy przyszłość młodego pokolenia rolników – mówił. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że nowa perspektywa finansowa zwiększa szanse na wprowadzenie programów współdziałania między rolnikami. – Chodzi o włączenie rolników w przetwórstwo rolno-spożywcze, tworzenie grup producenckich. Nowy PROW, oprócz możliwości inwestowania przez rolników w przetwórstwo rolno-spożywcze w ramach grup, organizacji czy zrzeszeń, daje też możliwość wykupywania akcji w istniejących grupach – dodał Sawicki.

Spośród sześciu zadań już uruchomionych w ramach nowego PROW Sawicki wymienił m.in. program zalesiania czy program skierowany do młodych rolników. – W najbliższych miesiącach uruchomimy nabory wniosków m.in. w obszarach modernizacji czy różnicowania kierunków działalności rolniczej – mówił.

Dodał, że resort chce również uruchomić działanie na rzecz małych gospodarstw. – Co prawda małych gospodarstw u nas ubywa, ale to dobry moment, by w małych gospodarstwach zachować żywotność, dając premie na ich rozwój. Chodzi o to, by weszły one na przykład w działania o charakterze przetwórczym, co daje szansę na podtrzymanie produkcji w tych gospodarstwach. To łączyłoby się ze sprzedażą takich produktów o charakterze regionalnym bez pośredników – mówił Sawicki.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWielki Dzień Pszczół – 8 sierpnia
Następny artykułNowe produkty na unijnej liście produktów chronionych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.