Senat zaproponował poprawki do ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Senatorowie zaproponowali w czwartek poprawki do noweli ustawy o ochronie prawnej odmian roślin. Reguluje ona pobieranie opłat za wysianie w gospodarstwie nasion wysokiej jakości.
Senacka komisja rolnictwa zaproponowała dwie poprawki. Pierwsza ma charakter doprecyzowujący i dotyczy pobierania opłat za materiał siewny. Druga mówi o prawie do odmowy informacji nt. wykorzystania materiału siewnego.
 
Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami głosowało 62 senatorów, żaden nie był przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi ponownie pod obrady Sejmu.
 
Nowe przepisy zostały przygotowane przez resort rolnictwa w związku z licznymi skargami rolników na Agencję Nasienną (reprezentuje ona interesy hodowców roślin). Rolnicy muszą informować ją o zasiewach i poddawać się kontroli, a w przypadku niewywiązywania z tych obowiązków są podawani do sądów.
 
Główną sporną sprawą są opłaty od rozmnożeń własnych, w sumie dotyczy to tylko 7 proc. rolników, ponieważ takich opłat nie wnoszą rolnicy uprawiający rośliny na powierzchni do 25 hektarów (dotyczy to 17 gatunków roślin) i w przypadku ziemniaków – do 10 hektarów.
 
Według znowelizowanej ustawy, hodowca będzie mógł zdecydować o udostępnieniu wybranych przez siebie odmian chronionych – bez pobierania opłat od rozmnożeń własnych w wyznaczonym przez siebie okresie, np. ze względów marketingowych.
 
Uwzględniono również postulowaną przez Izby Rolnicze możliwość jednorazowego pobierania opłat przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego.
 
Hodowlą roślin zajmuje się ok. 30 spółek. W Polsce wymiana materiału siewnego jest na niskim poziomie, sięgającym kilkunastu procent. 

za:

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł„Aroniowe Pole”
Następny artykułPlany polskich sadowników rozgrzały media

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.