Smog dusi nas wieczorami i nocami

Wieczorami, nocami i o porankach wiele regionów Polski spowijają gęste mgły wymieszane z szarym dymem unoszącym się z kominów. Smog drażni gardło i sprawia, że ciężko się oddycha.

Nawet 16-krotnie przekroczone są dozwolone normy zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim i małopolskim.
 
Wyżowa pogoda, mimo iż przynosi nam sporo słońca, jest niekorzystna dla naszego zdrowia, zwłaszcza o tej porze roku. Nocami pojawiają się znaczne spadki temperatury, które zmuszają większość mieszkańców naszego kraju do palenia w piecach. Z kominów unosi się dym, który przy bardzo słabym wietrze i niskiej temperaturze opada, gromadzi się przy powierzchni ziemi, zamarza i jednocześnie dotkliwie drażni nasz układ oddechowy.
 
Nieprzyjemny zapach może powodować trudności w oddychaniu, a także doprowadzić do zapalenia spojówek. Najgorzej mają mieszkańcy mniejszych wsi, gdzie nie dociera centralne ogrzewanie. Wówczas uruchamianie pieców węglowych jest jedyną możliwością ogrzania domu przed mroźną nocą. Całe wsie pogrążają się wtedy w gęstym dymie, który ogranicza widoczność i jednocześnie wnika do naszych płuc.
 
Z danych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska (WIOŚ) wynika, że największe zanieczyszczenie powietrza notuje się między godziną 18:00 a 3:00 ze szczytem około godziny 21:00. To właśnie wtedy najczęściej i najsilniej palimy w piecach.
 
W największym zagrożeniu znajdują się najmłodsi Polacy i ci najstarsi. To w ich organizmie smog może poczynić największe spustoszenia. Żeby więc ograniczyć skalę zanieczyszczenia powietrza palmy w piecach z wyobraźnią. Przede wszystkim nie przegrzewajmy niepotrzebnie domów i tym samym emitujmy mniej smogu, żeby jesienne wieczory nie były takie nieprzyjemne. Pamiętajmy też, aby w żadnym razie nie palić plastikami, które emitują toksyczne gazy i pyły.
 
Skalę zanieczyszczenia powietrza można dostrzec na zdjęciach satelitarnych. Gdy nad Polskę w połowie ubiegłego tygodnia docierał pogodny wyż, powietrze było jeszcze przejrzyste. Natomiast obecnie, po ponad tygodniu bez opadów, widoczność znacząco się zmniejszyła. Ratunkiem jest dla nas chwilami silniejszy wiatr, który rozpędza smog.
 
Jednak w następnych dniach wiatr osłabnie, więc mgieł i smogu będzie jeszcze więcej i mogą się one utrzymywać nawet do godzin południowych lub wczesnego popołudnia, czyli przez większą część dnia.
 
Jednocześnie uprzedzamy kierowców, że na drogach podczas mgieł będzie bardzo niebezpieczne. Ograniczmy prędkość jazdy i dostosujmy ją do panujących warunków pogodowych.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKoniec dotacji dla spalania w elektrowniach drewna wysokiej jakości
Następny artykułMiejscowości tematyczne w Małopolsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.