Spotkanie na temat dostaw towarów rolno-spożywczych

W resorcie rolnictwa w czwartek odbyło się spotkanie przedstawicieli: producentów rolnych, przetwórców oraz handlu. Rozmowa dotyczyła warunków współpracy. Ustalono m.in. że powstanie wspólny zespół ds. zwalczania nieuczciwych praktyk.
Spotkaniu przewodniczył wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki, który poinformował o działaniach podejmowanych przez resort w tym zakresie. Obecna była wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Bernadeta Kasztelan-Świetlik – poinformowało biuro prasowe ministerstwa.
 
Spotkanie odbyło się na prośbę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych, które wystosowali pismo do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z prośbą o zorganizowanie takiego spotkania.
 
W liście przekazano wykaz praktyk stosowanych przez sieci handlowe. Organizacje producentów rolnych przeciwstawiają się monopolowi sieci handlowych, które – w przekonaniu producentów – wykorzystując swoją pozycję, nakładają na dostawców produktów różne obciążające ich opłaty. Na liście tej znalazło się 40 opłat, jakie pobierają sieci poza marżą handlową: m.in. za usługi promocyjne i reklamowe, przeprowadzenie akcji okolicznościowych takich jak „nowy rok” czy „dzień dziecka”, akcje lojalnościowe, upusty krótkookresowe, opłaty z tytułu otwarcia placówki, opłaty związane z gratisami, opłaty półkowe i wiele innych.
 
Wiceminister przedstawił zgłaszane przez producentów rolnych i przetwórców problemy występujące w relacjach z handlem podkreślając, że zbiegły się one w czasie z aktualną, trudną sytuacją w rolnictwie. Zwrócił też uwagę na fakt, iż nieprawidłowo funkcjonujący łańcuch dostaw żywności jest problemem w całej Unii Europejskiej. Jak mówił, wiele państw już wprowadziło rozwiązania eliminujące nieprawidłowości. Polska jest jednym z niewielu krajów, na co wskazywała Komisja Europejska, który takich szczególnych rozwiązań jeszcze nie wprowadził.
 
Bogucki przedstawił rozwiązania, jakie w tym zakresie wdrożyły niektóre kraje; funkcjonują one jako przepisy prawne, jak również w charakterze dobrowolnych kodeksów. Wiceszef resortu poinformował o pracach prowadzonych w resorcie w zakresie opracowania projektu ustawy dotyczącej współpracy w łańcuchu żywnościowym oraz innych zmian wprowadzanych w przepisach dot. znakowania towarów oraz funduszu promocji.
 
Przedstawiciele organizacji rolników i przetwórców wskazywali przede wszystkim na potrzebę rozwiązań o charakterze legislacyjnym, natomiast organizacje handlowe jako lepsze rozwiązanie uznały wprowadzenie dobrowolnego kodeksu dobrych praktyk handlowych w połączeniu z już istniejącą ustawą o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych – poinformowano w komunikacie.
 
Do propozycji organizacji handlowych odniosła się m.in. prezes UOKiK, która wskazała na niedoskonałości istniejących rozwiązań i możliwości włączenia się UOKiK w działania zwalczające nieuczciwe praktyki w oparciu o nową ustawę.
 
Bogucki podsumowując spotkanie stwierdził, że „istnieje potrzeba realizacji inicjatywy ustawodawczej dotyczącej objęcia regulacją wszystkich uczestników łańcucha dostaw, tj. producentów, przetwórców i handlu” W jego opinii należy równolegle prowadzić prace nad opracowaniem Kodeksu Dobrych Praktyk Handlowych. Opowiedział się za powołaniem zespół roboczego ds. zwalczania nieuczciwych praktyk, złożonego z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron.
 
Dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Andrzej Faliński powiedział PAP, że ze spotkania wynika, że przepisy dotyczące relacji handlowych między dostawcami żywności i sieciami nie będą tak rygorystyczne, jak się początkowo wydawało. „Spotkanie rodzi nadzieję, że będą ważone racje wszystkich uczestników łańcucha żywnościowego” – powiedział Faliński. Zwracano uwagę na potrzebę dialogu i dochodzenia do kompromisów – dodał. Według niego wstępny projekt ustawy dot. łańcucha dostaw ma być gotowy w maju.
 
Prace dotyczące relacji rolnik-dostawca-handel prowadzone były także za poprzedniej koalicji rządowej. Mimo wielu zapowiedzi uregulowania tej kwestii nie powstał żaden dokument prawny. 

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułImport bakłażanów z Turcji zostanie w Rosji zakazany
Następny artykułJest plan połączenia ARiMR i ARR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.