Stawki za wycofywanie owoców i warzyw będą wyższe?

Posiedzenie w Luksemburgu; fot. MRiRW
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył 27 czerwca w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE, która odbywała się w Luksemburgu. Podczas spotkania dyskutowane były sprawy działań na rynkach rolnych.

Odnośnie do rynku owoców i warzyw minister Jurgiel zaapelował o utrzymanie obecnych limitów w ramach nadzwyczajnego mechanizmu wycofania, które Polska wykorzystała w całości. Ponadto zwrócił uwagę na konieczność podwyższenia i ujednolicenia stawek  oraz uwzględnienia kosztów transportu. W tym zakresie zawnioskował o modyfikację rozporządzenia delegowanego Komisji 2016/921 z 10 czerwca 2016 roku.

Zabierając głos w dyskusji Krzysztof Jurgiel przedstawił najważniejsze postulaty z Oświadczenia Warszawskiego, przyjętego podczas spotkania  Ministrów Rolnictwa Francji, Niemiec i Polski, które odbyło się 9 czerwca.  Postulaty te obejmują:

  • uruchomienie kolejnego pakietu wsparcia bezpośredniego,
  • zwiększenie zakresu działań interwencyjnych,
  • podwyższenie poziomu pomocy de minimis do 30 tys. euro,
  • działania wspierające rozwój eksportu.

Większość delegacji poparła Oświadczenie Warszawskie.

Podsumowując dyskusję na rynkach rolnych, Komisarz Phil Hogan zapowiedział przedstawienie w lipcu br. pakietu działań na rynkach rolnych, w tym propozycji finansowania działań w celu stabilizacji rynku mleka. W zakresie owoców i warzyw poinformował o przygotowywanych propozycjach podniesienia stawek za wycofanie z rynku. W celu poprawienia płynności finansowej gospodarstw rolnych, Komisja Europejska gotowa jest podjąć działania umożliwiające realizację wypłacania podwyższonego poziomu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSusza jest, ale na mniejszym obszarze
Następny artykułDo 15 lipca winiarze muszą wpisać się do ewidencji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.