Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna

fot.: centrum-kultury.plesna.pl
W niedzielę 16 lipca po raz piętnasty odbędzie się Święto Owoców i Produktów Pszczelich Gminy Pleśna. Głównym jego celem jest promocja regionalnych, zdrowych i ekologicznych produktów spożywczych.
Gmina Pleśna to od dawna zagłębie produkcji owoców miękkich oraz pasiek pszczelich. Promująca te tradycje impreza została zorganizowana po raz pierwszy w lipcu 2003 roku. Początkowo uczestniczyło w niej do kilkunastu wystawców prezentujących ekologiczną, wiejską żywność. W ostatnich latach rozrosła się do niemalże 30 stoisk. Prezentują się na nich przedsiębiorcy, sadownicy, pszczelarze – głównie z powiatu tarnowskiego, niemniej jednak rośnie zainteresowanie imprezą ze strony osób i przedsiębiorstw z całego południa kraju.
Od kilku lat wśród wystawców pojawia się charakterystyczny kramik „Zasmakuj w Małopolsce”, serwujący smaczne wyroby charakterystyczne dla naszego województwa, min: oscypka, chleb prądnicki, kiełbasę Lisiecką, 'Pięknego Jasia' czy karpia zatorskiego. Podczas Święta przeprowadzany jest  konkurs „Pleśnieński Smak” odbywający się w czterech kategoriach: potrawy domowe, desery – ciasta – wypieki, wina i nalewki oraz miody i produkty pszczele. 
Niemal od początku Świętu towarzyszą prezentacje ginących zawodów (kowalstwa, garncarstwa, tkactwa i inne), wystawy dzieł regionalnych twórców (plastyków, poetów, florystów, rzeźbiarzy), galerie fotograficzne i pokazy multimedialne.
Święto Owoców organizowane jest przez Centrum Kultury, Sportu i Promocji Gminy Pleśna przy współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Wspierają organizację Święta Lokalna Grupa Działania „Dunajec – Biała” i Ochotnicza Straż Pożarna w Pleśnej.
za: centrum-kultury.plesna.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAutomatyzacja dla koncentracji
Następny artykułPobieranie próbek roślin i produktów roślinnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.