TTIP nie będzie zawarta przed 2020 r.?

Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że umowa o wolnym handlu (TTIP) między UE i USA nie zostanie zawarta przed 2020; według niego negocjacje toczą się raczej w sferze medialnej niż faktycznie.

Jak podkreślił Sawicki ministrowie rolnictwa UE nie mogą sobie pozwolić, by do Unii wpływały produkty ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nie spełniane są wymagania np. w zakresie dobrostanu zwierząt czy ochrony środowiska.

Według niego, nie można także zgodzić się na szeroki napływ produktów genetycznie modyfikowanych. – Droga do porozumienia jest daleka – stwierdził w czwartek w rozmowie z dziennikarzami Sawicki.

Dużo obaw wobec projektowanego porozumienia (TTIP) ma branża mięsna. Prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy RP Janusz Rodziewicz uważa, że o porozumieniu w kontekście żywności mówi się niewiele, co sugeruje, że może zostać ono zawarte kosztem europejskich producentów artykułów rolno-spożywczych, bo głównie chodzi o uzyskanie dostępu do taniej energii. – Będzie to bardzo niedobre dla branży mięsnej – ocenił przed dwoma dniami Rodziewicz.

Prezes Stowarzyszenia „Ekologia Polska” Paweł Krajmas na niedawnym spotkaniu z dziennikarzami stwierdził, że firmy amerykańskie będą sprzedawały w Europie tanie towary masowe, a wysoko jakościową żywność będą kupowali w krajach UE.

Zdaniem prof. Andrzeja Pisuli, najbardziej drażliwą sprawą tej umowy jest handel żywnością, m.in. przepisy dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego, dozwolonych dodatków i substancji. Bardzo duże zastrzeżenia budzi fakt wykorzystywania antybiotyków wycofywanych z lecznictwa człowieka. Substancje te używane są m.in. przy produkcji drobiu. Nie wyjaśniona jest też sprawa produkcji GMO.

Pisula mówił niedawno dziennikarzom, że branża mięsna wielokrotnie prosiła ministerstwo rolnictwa o informacje na temat negocjacji TTIP, jednak ich nie uzyskano. Odpowiadano, że rozmowy prowadzi ministerstwo gospodarki i nikt więcej. – Negocjacje są w tajemnicy trzymane i nikt nie jest w stanie dotrzeć, co jest dyskutowane i w jakiej punkcie się znajdujemy – powiedział profesor.

Podczas środowej debaty w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych zastępca dyrektora Departamentu Polityki Handlowej w Ministerstwie Gospodarki Adam Orzechowski podkreślił, że TTIP w jeszcze większym stopniu pozwoli na integrację polskiej gospodarki z systemem światowym. Odniósł się także do obaw dotyczących tajności negocjacji stwierdzając „obie strony reprezentują najlepsze ekipy negocjacyjne w świecie, nie ma więc obawy, że o czymś zapomną”.

Obecnie w Miami odbywa się 11. runda rozmów między Komisją Europejską a reprezentującym władze w Waszyngtonie Biurem Przedstawiciela Stanów Zjednoczonych ds. Handlu (USTR). Negocjacje trwają od 2013 r. i przewiduje się, że nie zakończą się w 2016 r.

Negocjacje ws. układu dotyczą trzech obszarów: dostępu do rynku, obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd 16 października ponad 850 mln złotych wpłynęło na konta rolników
Następny artykułNowy program promocji pomidorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.