Susza, brexit, handel

Podczas odbywającej się w Warszawie Narady Ambasadorów 2019 minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnych Philem Hoganem.

Susza
Szef polskiego resortu rolnictwa poruszył kwestię pomocy polskim rolnikom poszkodowanym w tym roku z powodu suszy. W państwach dotkniętych suszą będą wprowadzone odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej, w tym wypłata w maksymalnej wysokości zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, by poprawić płynność finansową gospodarstw – powiedział komisarz Hogan i dodał, że KE przewiduje zwolnienie rolników z niektórych wymogów środowiskowych, w celu zapewnienia potrzebnej paszy dla zwierząt gospodarskich. Minister Ardanowski zaapelował do Komisarza o przygotowanie również rozwiązań prawnych umożliwiających wprowadzenie odpowiedniego wsparcia finansowego dla producentów rolnych dotkniętych suszą.

Brexit
W rozmowie minister Ardanowski wyraził poważne obawy z powodu możliwych zakłóceń na rynkach rolnych w sytuacji przewidywanego brexitu. W polskim eksporcie rolno-spożywczym do Zjednoczonego Królestwa dominują produkty sektora mięsnego (w szczególności mięso i przetwory drobiowe). To właśnie w imporcie tych produktów z Unii Europejskiej w przypadku bezumownego brexitu Wielka Brytania zamierza wprowadzić cła.

Handel z Ukrainą
Polski minister zwrócił uwagę komisarza na skutki umowy handlowej UE z Ukrainą, która powoduje zwiększony napływ towarów rolnych z Ukrainy do Polski np. lawinowy import mięsa drobiowego do naszego kraju. W dyskusji dotyczącej kwestii rynkowych strona polska zwróciła również uwagę na problem kumulacji na naszym rynku towarów dostarczanych z Ukrainy. W odpowiedzi komisarz Hogan zapewnił, że podczas przeglądu Umowy stowarzyszeniowej UE-UA zwróci uwagę na kwestie dotyczące napływu towarów na obszar unijny z Ukrainy, a przede wszystkim do Polski.

Podczas rozmowy zostały po raz kolejny przedstawione obawy Polski dotyczące wpływu na rynki europejskie umowy z Mercosurem. Obawy te związane są z możliwością przywozu do Unii Europejskiej żywności, która nie będzie spełniała wysokich europejskich norm produkcji. Komisarz nie podzielił tych obaw stwierdzając, że w umowie zostały przewidziane odpowiednie mechanizmy pozwalające zabezpieczyć rynki przez ewentualnymi kryzysami. Według ministra Ardanowskiego rolnicy mają uzasadnione obawy przed skutkami zwiększonego napływu tańszej i wytwarzanej w warunkach niższych wymogów produkcji rolnej z tych krajów.

Co z rynkiem USA?
Polska oczekuje na przedstawienie przez KE szczegółowych założeń instrumentów zabezpieczających – powiedział minister Ardanowski. Pytał również o dostęp do rynku amerykańskiego polskich produktów, takich jak jabłka i gruszki oraz tytoń, który jest w gestii negocjacyjnej KE i USA.

Reforma WPR
Wraz z komisarzem Hoganem minister Ardanowski wziął udział panelu dyskusyjnym dotyczącym Reformy Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście przyszłych Wieloletnich Ramach Finansowych, bezpieczeństwa żywnościowego i międzynarodowych porozumień handlowych. W wydarzeniu uczestniczyli ambasadorowie i kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych, reprezentujących Polskę na całym świecie.
W trakcie panelu dyskusyjnego komisarz oraz minister przedstawili wyzwania jakie zostały zdefiniowane wobec WPR. Rosnące oczekiwania społeczeństwa w stosunku do jakości żywności oraz większa dbałość o środowisko i klimat wymagają finansowania w ramach nowej perspektywy finansowej.

Minister podkreślił znaczenie rynków azjatyckich, w tym przede wszystkim chińskiego, ale również Azji Środkowej i krajów arabskich.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwiadczenia emerytalno-rentowe – nowe kwoty przychodu
Następny artykułŚwiadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.