W 2013 składki zdrowotne rolników bez zmian

Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad projektem ustawy, która przedłuży na 2013 r. obecnie obowiązujące zasady opłacania składek zdrowotnych przez rolników - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

1 lutego zmieniły się zasady liczenia składek zdrowotnych rolników. Nowelizację wymusił Trybunał Konstytucyjny, który zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. Ustawa, która weszła w życie w lutym, obowiązuje tylko w tym roku. Rząd zapowiadał, że w 2013 r. wysokość składek zdrowotnych będzie obliczana na podstawie dochodów indywidualnych rolnika.

Środowa “Rzeczpospolita” napisała, że rząd odwleka zmiany podatkowe na wsi, a w 2013 r. rolnicy będą opłacać składki zdrowotne na obecnych zasadach.

– Minister Zdrowia zwrócił się o informacje do Ministra Finansów w przedmiotowej sprawie. Z informacji otrzymanej od Ministra Finansów z dnia 18 maja 2012 r. wynika, że aktualnie nie jest możliwe wskazanie terminu opracowania ostatecznych rozwiązań dotyczących opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej – poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa ministra zdrowia Agnieszka Gołąbek. – W zaistniałej sytuacji Minister Zdrowia rozpoczął prace nad projektem ustawy, która będzie przedłużeniem na rok 2013 obecnie obowiązującej ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. – dodała.

Natomiast rzeczniczka prasowa ministerstwa finansów Małgorzata Brzoza powiedziała w środę, że resort finansów wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa pracuje nad projektem założeń do ustawy o opodatkowaniu dochodów uzyskiwanych z działalności rolniczej. – Wskazanie terminu opracowania ostatecznych rozwiązań w tym momencie nie jest możliwe – wyjaśniła. Zwróciła uwagę na ostatnie zmiany personalne w resorcie rolnictwa (Marka Sawickiego zastąpił Stanisław Kalemba). – Nowy minister rolnictwa powinien zapoznać się z dotychczasowym przebiegiem prac nad tym projektem – dodała.

Zgodnie z obowiązującymi od lutego przepisami, za rolników posiadających mniej niż 6 ha składkę pokrywa budżet państwa. Rolnicy mający gospodarstwa od 6 do 15 ha płacą składkę w wysokości 18 zł, a rolnicy z gospodarstwami powyżej 15 ha – 36 zł.

Źródło:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię