W 2016 roku rośnie liczba śmiertelnych wypadków w rolnictwie

Na konferencji prasowej KRUS; fot. KRUS
Z roku na rok rolnicy coraz więcej uwagi przywiązują do bezpieczeństwa wykonywanych prac polowych. W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. zgłoszono do KRUS prawie 15 tys. zdarzeń wypadkowych, to o 806 mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Niestety więcej w tym czasie odnotowano przypadków, w których rolnicy stracili życie.
Rolnicy bardziej rozważni przy pracy
Wiele organizacji – od KRUS-u poczynając, na towarzystwach ubezpieczeniowych kończąc – zaangażowanych jest w edukację rolników w zakresie bezpieczeństwa ich pracy. Wszystko wskazuje na to, że działania te przynoszą coraz lepsze efekty. Rosnąca świadomość obowiązkowego i, co ważniejsze, mającego realne uzasadnienie i ratującego życie przestrzegania przepisów BHP, a także coraz nowocześniejsze maszyny rolnicze to czynniki poprawiające bezpieczeństwo prac polowych. Efektem jest coraz mniejsza liczba wypadków. Od I do III kwartału 2016 r. zgłoszono do KRUS o 5,2% mniej zdarzeń niż w analogicznym okresie 2015 r. Wypadków śmiertelnych w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku jest więcej aż o 18 – czyli o prawie połowę.
 
Uwaga na wysokościach i przy pracujących maszynach
Najczęstszą przyczyną wypadków jest upadek (10 ofiar), który stanowi prawie połowę zgłoszonych i zakończonych wypłatą jednorazowego odszkodowania zdarzeń (ponad 5 tys. poszkodowanych). Jednymi z najbardziej groźnych wypadków są też uderzenie lub pochwycenie przez ruchome części maszyn. Równie niebezpieczne jest uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta. Aż 11 rolników w pierwszych trzech kwartałach straciło życie w wyniku nagłego zachorowania. Rolnicy ze względu na charakter wykonywanej pracy są często bardziej narażeni na różnego rodzaju wypadki lub choroby, niż inne grupy zawodowe. 
 
Mniej decyzji odmownych
Liczba wypadków, mimo tendencji malejącej, nadal jest wysoka, co przekłada się na wypłacane rekompensaty. Kwoty zasądzanych odszkodowań wahają się najczęściej od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych. Z danych KRUS wynika, że do III kwartału 2016 r. decyzje odmowne podjęto wobec 4,5 tys. wniosków i wydano ich 9,7% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończono postępowanie wobec 10 302 wypadków przy pracy rolniczej.
 
Niestety, często odszkodowania wypłacane przez KRUS nie są wystarczające. Śmierć lub inwalidztwo prowadzącego gospodarstwo to nie tylko tragedia człowieka i jego rodziny, to często zagrożenie dla dorobku pracy kilku pokoleń. Warto zatem pomyśleć o dodatkowej ochronie.
 
za: materiały Concordia Ubezpieczenia

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFasola i groch sycą lepiej niż mięso
Następny artykułUnijny eksport do państw azjatyckich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.