W grudniu – proces w sprawie afery czosnkowej

Ponad 2,1 mln zł wynoszą - według śledczych - szacunkowe straty budżetu państwa w głównym wątku tzw. afery czosnkowej. Proces 14 oskarżonych w tej sprawie ma w grudniu ruszyć przed siedleckim sądem. W innych wątkach sprawy oskarżono kolejne 60 osób.
Mechanizm przestępstwa polegał m.in. na imporcie czosnku z Chin, który był zgłaszany jako cebula, co powodowało znacznie niższe opłaty celne.
„Akta głównego śledztwa liczą 351 tomów. W sprawie dotyczącej 14 oskarżonych strata poniesiona przez Skarb Państwa na skutek działania sprawców wynosi około 2 mln 130 tys. zł. Niektórym z oskarżonych grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd wyznaczył rozpoczęcie procesu na 8 grudnia” – powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Siedlcach prok. Krystyna Gołąbek.

Jak dodała, pomiędzy marcem 2012 r. a wrześniem 2014 r. w wyłączonych z głównego śledztwa innych wątkach tej sprawy do sądów trafiło 16 kolejnych aktów oskarżenia obejmujących łącznie 60 osób. Na trop oszustw celnych związanych z importem czosnku – jeszcze w 2010 r. – wpadli policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej w Lublinie. Zatrzymano wówczas cztery osoby i zabezpieczono 48 ton nielegalnego czosnku. Czosnek trafił na prywatną posesję w gminie Grębków w woj. mazowieckim z portu w Gdyni, dokąd przypłynął statkiem z Rotterdamu. Gdy wkroczyli tam policjanci, właśnie trwał rozładunek jednego kontenera. Polscy celnicy skontaktowali się z kolegami z Holandii. W wyniku współpracy i wymiany informacji w styczniu 2011 r. polskie służby przechwyciły kolejne cztery kontenery – każdy z 24 tonami chińskiego czosnku.

Następnie sprawę przejęli mazowieccy policjanci, śledztwo trafiło do siedleckiej prokuratury okręgowej. Dokonano kolejnych zatrzymań – wśród podejrzanych znaleźli się wtedy m.in. właściciele dwóch firm, które zajmowały się przemytem. Jedna z firm oficjalnie sprowadzała do Polski cebulę; w rzeczywistości w kontenerach znajdowała się jednak i cebula, i czosnek. Druga natomiast zamawiała większe ilości czosnku, niż wynikało to z dokumentacji celnej.
Funkcjonariusze szacowali wówczas, że w ten sposób do Polski przemycono lub próbowano przemycić w sumie ponad 700 ton czosnku, z czego ponad 460 ton – poprzez różne firmy – wprowadzono do obrotu.
Legalne sprowadzanie czosnku spoza Unii Europejskiej jest ściśle reglamentowane i wymaga specjalnych pozwoleń. Opłaty celne za przywóz czosnku są także znacznie wyższe niż na przykład za przywóz cebuli. Śledztwo wkrótce objęło kolejne przestępstwa. Prokuratura informowała, że postępowanie „doprowadziło do ujawnienia działającej od grudnia 2006 r. do marca 2010 r. zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, która w związku z procederem nielegalnego sprowadzania czosnku z Chin dokonywała przestępstw o charakterze gospodarczym i kryminalnym”. Wśród przedstawionych podejrzanym zarzutów znalazły się m.in. zarzuty rozbojów, wymuszeń rozbójniczych, korumpowania celników, w tym także funkcjonariuszy urzędów celnych innych państw, podrabiania dokumentów celnych oraz prania brudnych pieniędzy.
Wobec niektórych podejrzanych stosowano areszty, innych objęły poręczenia majątkowe, dozory policyjne oraz zakazy prowadzenia działalności gospodarczej, opuszczania kraju i kontaktowania się z określonymi osobami. Akty oskarżenia w wyłączonych wątkach – oprócz Sądu Okręgowego w Siedlcach – trafiły do wielu sądów rejonowych z całej Polski: w Warszawie, Wrocławiu, Sokołowie Podlaskim, Radzyniu Podlaskim, Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Świdnicy, Jeleniej Górze, Łukowie, Radomiu, Węgrowie i Częstochowie.
Jak poinformowała prok. Gołąbek, sprawa nie jest jeszcze definitywnie zakończona, gdyż w siedleckiej prokuraturze nadal prowadzone są dwa postępowania wyłączone z głównego śledztwa i dotyczące m.in. „oszustw celnych związanych z procedurą tranzytu świeżego czosnku”. Dotyczą one przestępstw popełnianych w latach 2009-2010.
Źródło: 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułHongkong zachęca polskich przedsiębiorców
Następny artykułWojna cenowa wewnątrz Unii Europejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.