Wiosna w ogródkach po nowemu

Za niecały miesiąc wejdzie w życie ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych zawierająca regulacje mogące całkowicie zmienić porządki w ogrodach działkowych. 

Najbardziej odczuwalna zmianą może okazać się możliwość wyjścia całego ogrodu działkowego spod monopolistycznej opieki Polskiego Związku Działkowców. W praktyce nie będzie to szybkie ani łatwe, ale dotąd takiej możliwości nasze prawo w ogóle nie przewidywało. Uchwałę w tej sprawie musi podjąć walne zebranie członków ogrodu większością głosów przy minimum 50% frekwencji. Przy jej braku – w ciągu dwóch miesięcy można powtórzyć zebranie, a uchwała będzie ważna, jeśli zagłosuje na nią 2/3 obecnych. Jeśli i ta próba się nie powiedzie, nie wcześniej niż po dwóch latach na wniosek 10% działkowiczów ogrodu jego zarząd musi (w ciągu 3 miesięcy) zwołać kolejne zebranie w tej sprawie.

Wchodząca w życie ustawa precyzuje, że jednym ogrodem może zarządzać tylko jedno stowarzyszenie. Wystąpienie działkowca z PZD jest możliwe po złożeniu oświadczenia woli i nie wiąże się z możliwością odebrania, utraty dotąd użytkowanej działki. Ponadto działkowicz może swoją działką swobodnie dysponować – choćby sprzedać ją.

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowe odmiany truskawki
Następny artykułNowy smak cydru

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.