Zakup przez internet środków ochrony roślin

Ustawa o środkach ochrony roślin, która została przyjęta 25 stycznia br. przez Sejm RP, a obecnie znajduje się w Senacie zezwala na sprzedaż środków ochrony roślin przez internet.
Jak informowano podczas 56. Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych, zorganizowanej przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i Bayer CropScience, procedowana ustawa o środkach ochrony roślin najprawdopodobniej zostanie przyjęta w obecnym brzmieniu i to już wkrótce. W rozdziale 3. tego dokumentu, dotyczącym wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, znajduje się zapis zezwalający na handel środkami ochrony roślin przez internet.   
Art. 25.…
5) w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, w rozumieniu przepisów o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, dotyczącej zbycia środka ochrony roślin, umieszczać w ofercie zbycia tego środka informację, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby:
a) pełnoletnie,
b) posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28.
W rozdziale 9. Dotyczącym opłat sankcyjnych i przepisów karnych
Art. 76.
Kto:…
5) wykonując działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu:
d) w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, w rozumieniu przepisów o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, dotyczącej zbycia środka ochrony roślin, nie umieszcza w ofercie zbycia tego środka informacji, o których mowa w art. 25 ust. 3 pkt 5 (powyżej – red.), …
– podlega karze grzywny
Zabrania się natomiast (art. 31.): 
1) zbywania środka ochrony roślin oraz składania oferty zbycia takiego środka: 
a) osobie, której zachowanie wskazuje, że znajduje się w stanie nietrzeźwości, lub osobie niepełnoletniej, 
b) w opakowaniu zastępczym, …

Zastanawiające jest to, w jaki sposób oferujący środki ochrony roślin sprawdzi, czy zamawiający w jego sklepie internetowym to osoba pełnoletnia, albo czy ma stosowne zaświadczenia o ukończeniu szkoleń? Skany dokumentów tożsamości czy zaświadczenia ukończenia szkolenia nie mogą być rozpowszechniane i przesyłane do sprzedającego. To w ogóle nie wchodzi w grę. Prawnicy uważają, że kontrola nabywcy jest w tym przypadku niemożliwa.

Nabywca produktu na odległość nie ma natomiast pewności, czy towar, który do niego dotarł jest oryginalny.
Zastanawiające jest również to, jak oznaczana powinna być przesyłka i w jaki sposób transportowany powinien być taki towar do nabywcy? Wszak przewoźnik będzie miał do czynienia z chemikaliami stężonymi, mogącymi zagrażać zdrowiu. Do rozszczelnienia opakowania może dojść bardzo łatwo podczas nieostrożnego załadunku lub w stłoczonej kabinie samochodu dostawczego, w czego efekcie skażeniu mogą ulec sąsiadujące przesyłki, np. zawierające żywność, odzież, czy zabawki dla dzieci.

Utrzymano za to przepis, że zabrania się (art. 31.) zbywania środka ochrony roślin …
d) przy zastosowaniu automatu, samoobsługi lub sprzedaży dokonywanej poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych).

Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowości i przypomnienia
Następny artykułNowy fungicyd do ochrony truskawek i pomidorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.