Zatrudnianie cudzoziemców: ZSRP apeluje o uproszczenie procedur

Znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy miała ułatwić zatrudnianie cudzoziemców przy pracach w rolnictwie, a zwłaszcza w sadownictwie. Niestety sadownicy nadal spożyją się z wieloma problemami przy zatrudnianiu pracowników sezonowych - zauważa Związek Sadowników RP.

Zdaniem Związku procedura dotycząca wydawania zezwoleń zajmuje bardzo dużo czasu i jest dla rolników sporym obciążeniem pod względem logistycznym (kilkukrotna wizyta w urzędzie). Jest to zwłaszcza uciążliwe ze względu na specyfikę pracy w rolnictwie.
 
Dlatego też ZSRP wnioskuje do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o maksymalne uproszczenie procedury wydawania zezwoleń przez Powiatowe Urzędy Pracy. Wnioski te, jak podkreślają sadownicy, są w tej chwili bardzo drobiazgowo analizowane, co znacznie wydłuża proces wydawania decyzji, czego efektem jest brak rąk do pracy w gospodarstwach sadowniczych.
 
– Zwracamy się również z prośbą o zwiększenie środków z budżetu centralnego celem wzmocnienia kadry Powiatowych Urzędów Pracy. Sadownictwo jest bardzo ważnym działem gospodarki narodowej przynoszącym dochody zarówno państwu jak i setkom tysięcy gospodarstw. Dalsze opóźnienia w zatrudnianiu pracowników mogą spowodować spadek naszej konkurencyjności na rynku, co odbije się negatywnie na całej polskiej gospodarce – podkreśla Mirosław Maliszewski, prezes zarządu głównego  ZSRP.
 

Źródło: ZSRP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUkrainie grozi utrata preferencji celnych
Następny artykułWażne dla rolników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.