Gruszki – ucieczka w przód

Sadownictwo w południowo-zachodniej Holandii (prowincje Brabancja, Zelandia) ma krótsze tradycje niż w głębi kraju – na przykład w Geldrii (okolice Geldermansen). Były sadzone w ostatnich dekadach lat ubiegłego wieku, w nowo powstających gospodarstwach, za pieniądze z kredytów. Te gospodarstwa szybciej odczuły pogorszenie się koniunktury, a potem kryzys w produkcji jabłek niż sadownicy gospodarujący od pokoleń w starych centrach produkcji owoców. Część z zagrożonych bankructwem sadowników zmieniła profil produkcji – wybrała grusze.
Jedno ze specjalizujących się w produkcji gruszek gospodarstw pod Oud-Vossemeer zwiedzali w połowie czerwca lubelscy sadownicy z GP Stryjno-Sad. Obecnie wchodzi ono w skład firmy Van Kessel Fruit B.V. – produkującej owoce i handlującej nimi od ponad stu lat. W trzech obiektach o łącznej powierzchni ponad 70 ha uprawiane są jabłonie (‘Red Prince’, ‘Golden Delicious’), ale przede wszystkim grusze – ‘Konferencja’ i ‘Komisówka’. Swoimi i kupowanymi gruszkami firma zaopatruje sieć sklepów Lidla. Gospodarstwa mają certyfikaty GLOBAL G.A.P. oraz BRC.
Grusze są w tym sadzie (27 ha) prowadzone w różnych systemach, w zagęszczeniu do 4200 drzew/hektar. Każdy sposób ma na celu znalezienie optymalnych warunków wzrostu i dojrzewania gruszek, których holenderska i belgijska produkcja stale się zwiększa, co nieuchronnie doprowadzi do spadku cen. Trzeba być na to przygotowanym i już teraz szukać środków zaradczych.

Na rynku Beneluksu żadna odmiana nie zastąpi ‘Konferencji’, więc sadownicy nieustannie szukają sposobów na podniesienie jej plonów i podniesienie jakości owoców. Eksperymenty z formowaniem koron są jednymi z nich. Oto przykład (fot. poniżej): grusza z silnym przewodnikiem i smukłą, kolumnową koroną ze „stołem”. Z tego „stołu” wyprowadzane są pionowe przewodniki. Tworzy się „świecznik” – owocowanie przebiega na drobnych gałązkach przewodnika, gałęziach „stołu” i przewodnikach wyrastających z gałęzi „stołu”. Na nich zostawia się tylko drobne gałązki skierowane na zewnątrz korony – by nie zacieniały pędów owocujących wyrastających z głównego przewodnika. Taka korona jest dobrze naświetlona, z sadownik oszczędza na zakupie drzewek do obsadzenia hektara.

Jeden ze sposobów formowania grusz pozwalający na zmniejszenie obsadzy drzew na hektar

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDietoterapia: ciasteczko dla zdrowia
Następny artykuł25 czerwca mija termin składania wniosków o dopłatę do materiału siewnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.