Kolejne dwa dni zagrożenia przymrozkami

Według prognoz meteorologicznych nadchodzącej nocy (z 18 na 19 kwietnia) oraz kolejnej (z 19 na 20 kwietnia) znów uprawom zagrozi temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza. 
 
Przymrozki mogą wystąpić we wszystkich najważniejszych regionach upraw sadowniczych. W niektórych rejonach kraju poprzedzą je opady deszczu i śniegu.

Pierwszą ocenę sytuacji przedstawiliśmy w komunikacie sadowniczym PROCAM z 17.04., jednak na pełny obraz strat w polskich sadach i na plantacjach roślin jagodowych będzie trzeba poczekać jeszcze kilka dni. 

 
Sytuacja za granicą
W Holandii oraz w Belgii w rejonie Sint-Truiden w nocy z 16 na 17 kwietnia nie było przymrozków (wystąpiły opady deszczu), ale sadownicy przygotowują się na takie zagrożenie w nadchodzących dniach. W rejonie Jeziora Bodeńskiego również padał deszcz (25 mm) więc tamtejsze drzewa owocowe nie ucierpiały. We Włoszech w weekend nie było tak drastycznego spadku temperatury (w nocy w Południowym Tyrolu było ok. 0 stopni C), jak w Europie Centralnej, ale przez obszar regionu Wenecji Euganejskiej aż po Marche przeszły intensywne opady gradu i burze, które spowodowały wiele szkód w uprawach roślin sadowniczych. Tutaj ucierpiały m.in. plantacje truskawek, kiwi oraz sady morelowe i brzoskwiniowe. 
Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowych komunikatach sadowniczych zainstaluj w smartfonie bezpłatną aplikację „Komunikaty sadownicze”. Pobierz w sklepie Google Play lub w  sklepie App Store.

RS 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię