Strona główna Tagi Kwitnienie

kwitnienie

Wiosenna ocena stanu upraw ogrodniczych

GUS opublikował wyniki wiosennej oceny stanu upraw przeprowadzonej w I połowie maja 2019 r. Oceny dokonano w oparciu o ekspertyzy rzeczoznawców terenowych GUS opracowane na podstawie lustracji pól, łąk i sadów oraz wyniki badań stanu upraw w gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek niemających osobowości prawnej.

Straty przymrozkowe w Europie

Przedstawiamy informacje o sytuacji w sadach jabłoniowych w innych krajach europejskich zebrane przez Gerarda Poldervaarta z redakcji European Fruitgrowers Magazine.
 

Ochrona przeciwprzymrozkowa zawiodła w Belgii

W ubiegłym tygodniu 50-75 proc. owoców w belgijskich sadach jabłoniowych w Limburgii zostało uszkodzonych przez przymrozki– donoszą doradcy sadowniczy firmy Boerenbond.
 

Duże straty we włoskich sadach. Bałkany też zmrożone

W rejonie Parmy ponad 3 miliony sadzonek pomidorów uległo zniszczeniu przez przymrozki. Ponadto uszkodzenia młodych pędów i liści odnotowano na 450 ha winnic w rejonie Reggio Emilia.  Powodem są spadki temperatury do -3 stopni Celsjusza – podaje freshplaza.it, cytując dane Coldiretti.
 

Przymrozki w Europie. Zagrożone uprawy w Holandii, Belgii i we Włoszech

Ubiegłej nocy temperatura w Holandii spadła poniżej zera, co zagroziło kwitnącym sadom. To już druga noc z rzędu z przymrozkami, które przypadają na pełnię kwitnienia jabłoni. 

Kolejne dwa dni zagrożenia przymrozkami

Według prognoz meteorologicznych nadchodzącej nocy (z 18 na 19 kwietnia) oraz kolejnej (z 19 na 20 kwietnia) znów uprawom zagrozi temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza. 
 

W Cieszynie zakwitły magnolie – jeden z symboli miasta

Magnolie zakwitły w Cieszynie (Śląskie). Zdaniem dyrektora Muzeum Śląska Cieszyńskiego Mariana Dembinioka stają się one jednym z symboli miasta. W niedzielę 9 kwietnia będzie można je podziwiać spacerując z przewodnikiem szlakiem wśród willi zamożnych mieszczan.

Wiśnie w Tokio zakwitły wcześniej niż rok temu

W Japonii, w której tradycyjnie podziwia się krótko kwitnące kwiaty wiśni - sakura - drzewka wiśniowe w Tokio zakwitły w poniedziałek, o dwa dni wcześniej niż rok temu - poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Przed shintoistyczną świątynią Yasukuni, przed którą zakwitły wiśnie, zaczęli się gromadzić ludzie, aby podziwiać białe, lekko różowawe delikatne kwiaty. Wcześniej meteorolodzy sprawdzili pączki na "referencyjnym" drzewku i wydali odpowiedni komunikat. 

VII Spotkanie Producentów Brzoskwini i Moreli (3) – Skuteczne zapłodnienie kwiatów moreli

Dr Mirosław Sitarek ( Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach) przekonywał, że obfite owocowanie moreli w dużym stopniu zależy od prawidłowego zapylenia i zapłodnienia kwiatów. W przypadku sadzenia odmian obcopłodnych niezbędne jest zapewnienie im odpowiednich odmian zapylających (zapylaczy). Niespełnienie tego warunku może skutkować słabym zawiązywaniem owoców.