Miesiąc po gradzie

20 maja w godzinach popołudniowych w Magnuszewie i niektórych okolicznych miejscowościach wystąpiła burza oraz opady gradu. Chociaż opady te nie trwały długo – bo zaledwie kilka, kilkanaście minut – to w ciągu tak krótkiego czasu wielu sadowników straciło tegoroczne plony, a drzewa w ich sadach zostały silnie uszkodzone.

Grad, który spadł w tym regionie miał wielkość gołębich jaj. W miejscach, gdzie wystąpił, zniszczył wszystkie uprawy. Na drzewach owocowych w wielu miejscach zrywał liście z drzew, niszczył zawiązki owoców oraz uszkadzał same drzewa.

Ekstremalnie duże kule gradowe

Uszkodzenia spowodowanie gradem

Obecnie, około miesiąc po wystąpieniu gradu, drzewa w sady zaczynają się regenerować. Widoczne są nowe przyrosty, często wyrastają w miejscach po uderzeniach gradu, tam gdzie pękła skórka. Mimo że jest coraz więcej nowych liście, to i tak na pierwszy rzut oka widać, jak silnie uszkodzone są drzewa. W ekstremalnie zniszczonych sadach ciężko stwierdzić, czy w przyszłym roku drzewa w będą owocować. Z pewnością w przyszłych sezonach pojawi się dużo problemów spowodowanych uszkodzeniami gradowymi. Sytuacja w rejonie Magnuszewa jest bardzo trudna. Zespół FruitAkademii monitoruje uszkodzone sady i jest w stałym kontakcie z poszkodowanymi sadownikami. Powstają szczegółowe zalecenia dotyczące działań niezbędnych w obecnych okolicznościach.

W sadach miesiąc po gradobiciu

W związku z ogromnymi stratami, jakie ponieśli sadownicy na terenach dotkniętych opadami gradu Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka wraz z firmami Organika-Azot oraz SumiAgro Poland podjęli decyzję o udzieleniu pomocy najbardziej poszkodowanym sadownikom z regionu Magnuszewa. Otrzymali oni pakiet preparatów najbardziej potrzebnych w takiej sytuacji, tzn. środki grzybobójcze Kaptan 50 WP (30 kg) i Topsin M 500 SC (5 l) oraz biostymulator Megafol (5 l). Preparaty te zabezpieczają rany przed patogenami oraz sprzyjają szybkiemu zabliźnianiu się uszkodzeń i regeneracji tkanek.

Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka stara się wspierać środowisko sadownicze w każdej sytuacji. Dlatego nie mogliśmy pozostać obojętni, gdy w rejonie Magnuszewa grad zniszczył tegoroczne oczekiwane zbiory jabłek i prawdopodobnie wpłynie na obniżenie przyszłorocznego owocowania. Choć by w ten sposób chcieliśmy pomóc poszkodowanym sadownikom.

Przekazanie środków ochrony roślin sadownikom

Zespół FruitAkademii

Related Posts

None found

Poprzedni artykułAkcja „Liść” w sandomierskim oddziale ProCam
Następny artykułCeny żywności tylko nieznacznie wzrosną

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.