Uwaga! Burze, a nawet grad

Pogoda nie sprzyja rolnikom. Niektóre rejony kraju dotknęła susza rolnicza, w innych lokalne podtopienia zniszczyły uprawy. Synoptycy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB wydają kolejne alerty. Poniższy na najbliższe dni:

28 maja (wtorek): W południowo-wschodniej części kraju opady deszczu, burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 40 mm w Małopolsce i na Lubelszczyźnie, do 35 mm na południu Mazowsza i Podlasia. Od Dolnego Śląska po Mazury i Suwalszczyznę prognozowana suma opadów ciągłych i przelotnych do 25 mm. Temperatura maksymalna od 14°C na wybrzeżu, Pomorzu i w Kotlinie Jeleniogórskiej do 22°C w centrum kraju i 25°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie w Małopolsce porywy do 100 km/h.

28 maja/29 maja (wtorek/środa): Na północnym zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, bez opadów. W pozostałej części kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na wschodzie zanikające burze. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm. Temperatura minimalna od 7°C na Pomorzu i północy Wielkopolski do 14°C na krańcach wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami porywisty, północno-zachodni, tylko na wschodzie początkowo słaby, zmienny. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

28 maja (środa): Zachmurzenie umiarkowane i duże. W południowo-wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, na krańcach wschodnich lokalne burze. Temperatura maksymalna od 13°C na północy do 19°C na zachodzie, chłodniej miejscami nad morzem: 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków zachodnich i północnych. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Najintensywniejsze opady deszczu będą miały miejsce do nocy z wtorku na środę. Od południowego zachodu na północny wschód przemieszczać się będzie strefa opadów i burz obejmująca swoim zasięgiem województwa południowe, centralne i wschodnie. Sumaryczna wysokość opadów, zwłaszcza w trakcie burz, może przekroczyć 50-60 mm/36h. W miejscach wystąpienia takich opadów możliwe będą lokalne wzrosty stanów wód powyżej stanów ostrzegawczych, a w silnie zurbanizowanych i mniejszych zlewniach górskich nawet powyżej stanów alarmowych.

za: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMołdawskie czereśnie będą sortowane
Następny artykułKto zapyla borówkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.