Miliard za czereśnie

Czereśnie
Amerykańscy analitycy rynkowi odnotowali znaczący wzrost importu czereśni przez Chiny. Jednocześnie w samych Chinach wzrosła powierzchnia zajmowana przez ten gatunek. Według specjalistów portalu east-fruit.com Chińczycy w roku 2018 wydali na import czereśni co najmniej 1 miliard dolarów.

Przed pięcioma laty import czereśni do Chin był wart około 300 mln USD. Aktualny jego poziom jest szacowany na 1,3 mld USD. W bieżącym sezonie prognozuje się sprowadzenie do Kraju Środka 160 tysięcy ton tych owoców. Największe zapotrzebowanie występuje na rynku tego kraju w okolicach chińskiego Nowego Roku Księżycowego (pomiędzy grudniem a lutym). Korzystają na tym eksporterzy z krajów południowej półkuli.

Chile jest dostawcą około 80% sprowadzonych przez Chiny czereśni – bardzo pomaga w tym umowa o wolnym handlu pomiędzy tymi krajami, dzięki której chilijskie owoce nie są obkładane w Chinach cłami wwozowymi.

Własna produkcja czereśni w Chinach wykazuje tendencję wzrostową. W sezonie 2016/17 uprawiano ten gatunek na powierzchni 108 tys. hektarów. W rok później było to już 115 tys. hektarów, zaś w 2018/19 – 125 tys. hektarów. Produkcja tych sadów jest szacowana na 340 tys. ton.

za: gain.fas.usda.gov, east-fruit.com

PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBułgaria miała dobry sezon dla winorośli
Następny artykułRynek jabłek i gruszek w Unii Europejskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.