Mołdawia: niskie ceny i umiarkowany popyt na śliwki

Śliwki - produkcja na świecie
fot. P. Grel
Ze względu na optymistyczne prognozy zbiorów w wielu regionach produkcji śliwek w Europie, ceny na wczesne odmiany tych owoców w Mołdawii są w bieżącym sezonie dwa razy niższe niż ubiegłoroczne. Sadownicy tego kraju liczą na ożywienie handlu i lepsze ceny po wejściu na rynek późniejszych odmian – dla przemysłu.

Za zbierane teraz wczesne odmiany sadownicy otrzymują 0,23-0,25 $/kg. Liczą oni na wyższe ceny późniejszych odmian, którymi interesuje się przemysł. W kraju przerabianych jest około 18-20 tys. ton tych owoców. W ostatnich latach coraz więcej śliwek jest zamrażanych i eksportowanych z kraju. Ważną pozycję stanowiły też owoce suszone. W ubiegłym sezonie ceny utrzymywały na poziomie 0,6 $/kg. Na ten rok prognozy są o wiele bardziej pesymistyczne – fachowcy przewidują około 0,13 $/kg.

Za: east-fruit.com
 
PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZSRP przedstawia swoje założenia do umów kontraktacyjnych
Następny artykułPomidorowy Dzień Otwarty koło Pleszewa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.