VI Międzynarodowy Festiwal Derenia

Odbywające się w Bolestraszycach od sześciu lat spotkanie miłośników derenia (we wszelkich postaciach) pięknieje – choć może trudno w to uwierzyć komuś, kto zaglądał do tamtejszego Arboretum. Wszystko przez nieco inny dobór tematyki konferencji towarzyszącej Festiwalowi. Zaczęto na niej mówić o ozdobnych formach dereni.

W poprzednich edycjach skupiano się na omawianiu i pokazywaniu derenia właściwego (Cornus mas) – którego jadalne owoce stają się znowu coraz popularniejsze u nas. Zaproszony w tym roku francuski architekt krajobrazu Andre Gayraud przekonywał wczoraj, 10 września, że ozdobne formy różnych gatunków rodzaju Cornus w zupełności wystarczają do skomponowania pięknego ogrodu. Pod tym kątem zaproponował przegląd rosnących na różnych kontynentach dereni zwracając uwagę na kolorystkę ich liści i pędów w zależności od pór roku, kształty, barwę przysadek kwiatowych, samych kwiatów oraz owoców.


Tak kwitnie Cornus Kousa 'Teresa' – za fot. A. Gauraud

Obecna co roku w Bolestraszycach prof. Switlana Klymenko (Ogród Botaniczny im. M. Gryshka w Kijowie) przywiozła – jak zawsze – kolekcje owoców odmian wyselekcjonowanych przez siebie. Mówiła również o nowych kreacjach, jeszcze nie zarejestrowanych w państwowym rejestrze odmian Ukrainy. Jest ich znacząco więcej, niż już w tym rejestrze uwzględnionych, co powinno ucieszyć plantatorów derenia poszukujących jego odmian optymalnych dla swoich warunków lokalnych.


Jedna z kijowskich nowości – 'ugoliok' (tłum. “węgielek”) – prof. S. Klymenko obiecuje popracować jeszcze nad wielkością owoców

Więcej szczegółów znajdzie się niebawem w periodykach wydawnictwa Plantpress, zapraszamy także do obejrzenia migawek z Festiwalu na naszej galerii.

pg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.