Pomidory malinowe chronione biologicznie

Firmy Koppert Polska, Azelis i Konexim 3 czerwca zorganizowały Dni Otwarte w gospodarstwie rodzinnym Sylwii i Łukasza Budytów, Iwony Szklarz-Rosłoniec oraz rodziców – Jadwigi i Romana Szklarzy w Piotrowicach, w podwarszawskim rejonie uprawy pomidora szklarniowego.

W nowoczesnym obiekcie o wysokości 6 m zaprezentowano uprawę pomidorów malinowych odmiany Tomimaru Muchoo F1 (De Ruiter/Monsanto; fot. 2, 3). Pięciohektarowa szklarnia jest wyposażona w podwójne kurtyny termoizolacyjne oraz podwójne rury ogrzewania wegetacyjnego. Klimatem i nawadnianiem steruje komputer marki Priva. Uprawa jest prowadzona na rynnach firmy FormFlex w matach z wełny mineralnej Maxxima firmy Cultilene. Szczepioną dwupędową rozsadę wyprodukowaną w Grupie Producentów Rozsad Krasoń dostarczono 15 grudnia ub.r. Ponieważ panowały korzystne warunki świetlne, a rozsada była mocna, dobrej jakości, już po tygodniu wstawiano ją na otwory w matach. Mimo późniejszych niedoborów światła w styczniu i lutym, udało się utrzymać pierwsze i kolejne grona. Do dnia spotkania zebrano już owoce z 10 gron, a kwitło 17.–18. grono.


Fot. 3. Pomidory malinowe są chronione z zastosowaniem preparatów biologicznych


Fot. 4. Malinowe owoce odmiany Tomimaru Muchoo F1

Agnieszka Wiśniewska z firmy Koppert omówiła ochronę biologiczną stosowaną w gospodarstwie w Piotrowicach, związaną m.in. ze zwalczaniem przędziorków. Jak przekazała, pierwszym entomofagiem wprowadzonym do obiektu był dziubałeczek mączlikowy (Macrolophus pygmaeus, w formie preparatu Mirical-N). Introdukowano go trzykrotnie, począwszy od 10 lutego, w cotygodniowych odstępach i w jednorazowej dawce 0,58 szt./m2. Drapieżny pluskwiak był dokarmiany preparatem Entofood. W ochronie przed przędziorkami stosowano także preparat Spidex zawierający dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis). Do czerwca populacja entomofagów prawidłowo się rozmnożyła, na roślinach można było zaobserwować wszystkie stadia M. pygmaeus – od najmłodszych nimf po osobniki dorosłe, a także osobniki oraz jaja P. persimilis – po kilka sztuk na roślinie, a czasem nawet na pojedynczym liściu.

Od początku uprawy prowadzony jest systematyczny monitoring szkodników. W tym celu w obiekcie rozwieszono żółte tablice lepowe Horiver, w liczbie 81 szt./ha. Na podstawie regularnych lustracji co tydzień wykonywane są mapki z zaznaczeniem miejsc, w których pojawiają się szkodniki. W razie zwiększenia się liczebności przędziorków w miejsca ich występowania aplikowane są dodatkowe dawki preparatów biologicznych. Dzięki temu liczebność tego szkodnika utrzymywana jest na niskim, kontrolowanym poziomie. W najbliższych tygodniach, ze względu na nadchodzące upały sprzyjające rozmnażaniu przędziorków, planowano wprowadzenie dodatkowych dawek entomofagów zwalczających te szkodniki.

O produktach przydatnych w nawożeniu i ochronie pomidora malinowego mówili Barbara Głaczkowska i Jacek Ceglarski z firmy Azelis. Interesującym preparatem jest biologiczny środek grzybobójczy PrestopR WP, zarejestrowany w uprawie pomidora i ogórka szklarniowego. Zawiera on zarodniki nadpasożytniczego grzyba Gliocladium catenulatum. W formie opryskiwania może być stosowany m.in. w ochronie przed szarą pleśnią (Botrytis cinerea), a aplikowany przez system fertygacji chroni korzenie przed patogenami z rodzajów Pythium, Phytophthora, Rhizoctonia i Fusarium.

Jak przekazała B. Głaczkowska, w uprawie pomidora malinowego od początku produkcji stosowany jest Resistim. Preparat ten jest zarejestrowany jako nawóz, ale wykazuje także działania stymulujące – wzmacnia rośliny i chroni system korzeniowy. Jak mówiła specjalistka, produkt jest przydatny zwłaszcza we wczesnych uprawach z grudniowych nasadzeń. Zawartość fosforynow (fosforyn potasu), które są bardziej mobilne od fosforanów, sprawia, że składniki pokarmowe są lepiej przyswajalne przez rośliny, także w niskiej temperaturze, stosowanej w czasie przednocnego schładzania roślin. Ponadto preparat wykazuje działanie dezynfekcyjne, w razie pojawiania się patogenów w środowisku korzeniowym. Warto go również stosować w momentach, kiedy rośliny są osłabione lub wystąpią niekorzystne warunki uprawy (np. letnie upały). Dzięki zwiększaniu przyswajalności składników pokarmowych środek ten dokarmia i wzmacnia rośliny.

Przydatnym produktem jest też Lebosol Calcium ForteR, który zastosowany w momentach zagrożenia niedoborami wapnia, zapobiega wystąpieniu suchej zgnilizny wierzchołków owoców. Z kolei latem, w czasie upałów, warto sięgnąć po preparat poprawiający wybarwianie owoców – Pionier ColoPlus.

Sławomir Kozłowski z firmy Konexim omówił funkcjonujący w gospodarstwie w Piotrowicach system zarządzania pracą Nomad. Zaprezentował poszczególne elementy systemu oraz wyjaśnił, do jakich zadań można wykorzystywać to przydatne narzędzie (czyt. też Zarządzanie pracą w szklarni).


Fot. 4. Organizatorzy spotkania
 
Anna Maciejuk
Fot. 1-4 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 8/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW kolekcji przetwórczych odmian pomidora
Następny artykułBayer kupuje Monsanto za 66 mld dolarów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.