Malinowe z cieniowaniem

Owoce odmian malinowych są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę i intensywne nasłonecznienie. W takich warunkach tworzą się na nich przebarwienia w postaci zielonych lub żółtych plam przy szypułkach. Rozwiązaniem pozwalającym uniknąć tych problemów, a tym samym zapobiegającym stratom w plonie handlowym może okazać się cieniowanie obiektów szklarniowych latem.

Specyfika uprawy
W uprawie odmian malinowych zalecane jest utrzymywanie na roślinach większej (niż standardowo) liczby liści, aby osłaniały one dorastające owoce, chroniąc je przed zbyt intensywnym promieniowaniem świetlnym. Wysoka temperatura i bezpośrednie nasłonecznienie powodują bowiem rozkład likopenu – barwnika odpowiadającego za czerwony kolor pomidorów – czego konsekwencją jest powstawanie zielonych lub żółtych plam na owocach. Utrzymywanie dużej liczby liści na roślinach ma jednak również minusy. Wpływa m.in. na gorszą wentylację uprawy, zwiększając ryzyko wystąpienia szarej pleśni.

Poszukując rozwiązań mogących wpłynąć na poprawę jakości owoców malinowych i zapobieganie ich nierównomiernemu wybarwianiu się latem, specjaliści z firmy Syngenta we współpracy z firmą Rol-Eko oraz producentem pomidorów szklarniowych z rejonu Otwocka podjęli się w bieżącym sezonie przeprowadzenia doświadczenia z cieniowaniem szklarni z uprawą pomidora malinowego.

Produkcja w Janowie
W gospodarstwie Przemysława Cieślaka (fot. 2) w Janowie w obecnym sezonie na 4 tys. m2 uprawiana jest malinowa odmiana Mamirio F1. Rozsadę ogrodnik wyprodukował we własnym zakresie. Szczepione dwupędowe rośliny posadzono w szklarni na początku lutego br. w zagęszczeniu 3,0 wierzchołki/m2. Uprawa prowadzona jest na matach z wełny mineralnej Cultilene Exxellent, ułożonych na podłożu szklarni (fot. 3). Do zapylania kwiatów wykorzystywane są trzmiele (fot. 4). Zbiory owoców rozpoczęły się 12 maja i do 22 lipca producent zebrał około 17 kg/m2.

Fot. 2. Przemysław Cieślak w tym roku uprawia malinową odmianę Mamirio F1

Fot. 3. Uprawa prowadzona jest na matach z wełny mineralnej ułożonych na podłożu szklarni

Fot. 4. Do zapylania wykorzystywane są trzmiele


[NEW_PAGE]Jak informował Wojciech Juńczyk z firmy Syngenta, odmiana Mamirio F1 odznacza się wysoką jakością owoców oraz dużą plennością. Tworzy lekko spłaszczone i delikatnie żebrowane owoce o masie 180–220 g. Są one twarde i trwałe, a także bardzo smaczne. Jak zaznaczył specjalista z firmy Syngenta, ich twardość jest porównywalna z pomidorami odmian o czerwonej barwie skórki, dzięki temu są m.in. przydatne do sortowania mechanicznego. Rośliny o silnym wigorze cechuje stabilny rozwój gron owocowych w ciągu całego sezonu produkcji. Odmiana jest przydatna do uprawy w szklarniach i tunelach foliowych w cyklach krótkich (do 7 lub 8 gron) oraz przedłużonych. W tym drugim przypadku hodowca zaleca szczepienie roślin. Jak przekazał W. Juńczyk, ogrodnicy cenią tę odmianę za takie cechy, jak wczesność, plenność oraz jakość i twardość owoców. Bardzo ważnym jej atutem jest fakt, że nie jest ona podatna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców.

Zastosowane preparaty
Cieniowanie przeprowadzono 13 czerwca, opryskując zewnętrzną powierzchnię dachu szklarni dwoma preparatami cieniującymi (po 50% powierzchni dachu obiektu). Do doświadczenia wybrano nowoczesne preparaty RaduHeat i RaduSol (fot. 5, 6), które mają właściwości rozpraszania światła, dzięki czemu zacieniając uprawę niwelują negatywny wpływ bezpośredniego promieniowania świetlnego, a jednocześnie nie wpływają na zmniejszenie ilości światła dostępnego dla roślin, padającego pod różnymi kątami. Cechuje je ponadto wysoka przepuszczalność światła podczas dni pochmurnych. Obydwa preparaty zastosowano w takim samym stężeniu (1:7). Większy efekt zacienienia uzyskano w części obiektu, w której dach pokryto środkiem ReduSol. Pod koniec sezonu preparaty cieniujące zostaną usunięte z powierzchni szkła za pomocą środka ReduClean.

Fot. 5. Część obiektu pokryto preparatem ReduHeat…

Fot. 6. …a drugą – środkiem ReduSol

Jak mówił W. Juńczyk, zabieg cieniowania szklarni należy wykonać zanim nadejdą upalne i słoneczne dni, a określenie terminu opryskiwania w dużej mierze zależy od przebiegu warunków atmosferycznych. Według specjalisty, w gospodarstwie w Janowie pokrycie dachu środkami cieniującymi powinno być wykonane o ok. 2 tygodnie wcześniej, ale z uwagi m.in. na deszczową pogodę na początku czerwca termin ten został opóźniony.

Wstępna ocena efektów
Przeprowadzone doświadczenie wykazało celowość zastosowania cieniowania szklarni w uprawie pomidorów malinowych. Wydaje się, że w przypadku tych odmian cieniowanie jest dobrym rozwiązaniem problemów z jakością owoców. Po naniesieniu na dach szklarni środków cieniujących, poprawiło się nie tylko wybarwienie owoców (fot. 7), ale także zwiększył się rozmiar szypułki owocowej. Cieniowanie miało ponadto bardzo pozytywny wpływ na rośliny pomidora, które pod koniec lipca były w bardzo dobrej kondycji: mocne i silne (fot. 8), a także regularnie zawiązywały kolejne owoce (fot. 9). Jak przekazał Marcin Grosner z firmy Syngenta, po wstępnej ocenie wizualnej wydaje się, że nieco lepsze rezultaty w postaci mniejszej liczby owoców nierównomiernie wybarwionych, uzyskano w części gdzie użyto mocniejszej cieniówki (ReduSol). Szczegółowe wyniki, pozwalające ocenić efekty zastosowania poszczególnych preparatów będą znane po zakończeniu sezonu zbiorów i podliczeniu plonu handlowego z obydwu części obiektu.

Fot. 7. Cieniowanie uprawy wpłynęło na poprawę jakości owoców

Fot. 8. Rośliny pod koniec lipca były mocne i silne

Fot. 9. Odmiana obficie plonowała i regularnie zawiązywała kolejne owoce

Anna Maciejuk
Fot. 1-9 A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 9/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRobocze spotkanie
Następny artykułZmiany zasad stosowania nawozów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.