Odmianowe propozycje pomidorów do tuneli…

…zaprezentowano podczas Dnia Otwartego zorganizowanego 9 czerwca przez firmę Clause Vegetable Seeds (CVS) w gospodarstwie Hanny i Tomasza Kaliszewskich w Kłódce k. Grudziądza.

Państwo Kaliszewscy prowadzą produkcję w ogrzewanym, zblokowanym tunelu foliowym o powierzchni 0,5 ha. Rośliny sadzone są w pojemnikach uprawowych wypełnionych grubym, płukanym żwirem. Woda i nawozy dostarczane są poprzez linie kroplujące i emitery umieszczone w każdym pojemniku z podłożem. W cyklu wiosennym termin sadzenia roślin przypada zazwyczaj na ostatni tydzień lutego lub początek marca. Cykl jesienny rozpoczyna się zwykle około 20 lipca. Ogrodnicy produkują rozsadę samodzielnie.

Podstawową odmianą uprawianą od kilku lat w cyklu wiosennym jest Tamaris F1 o kulistych, 180–230-g owocach, wybarwiających się intensywnie czerwono. Rośliny są zwykle prowadzone na średnio 6–7 gron. Jak informował Grzegorz Goździk z firmy CVS, odmiana Tamaris F1, wprowadzona na polski rynek w 2002 r., przeżywa obecnie swoisty renesans, a jej owoce są wysoko cenione przez konsumentów za smak.

W cyklu jesiennym dominują nasadzenia odmiany Syta F1. Jest to mieszaniec odporny na brunatną plamistość liści pomidora, chorobę powodowaną przez grzyb Cladosporium fulvum. Do innych zalet odmiany Syta F1 T. Kaliszewski zaliczył atrakcyjne owoce o intensywnym czerwonym kolorze, które dobrze wybarwiają się nawet w gorszych warunkach świetlnych, jakie panują jesienią w tunelu foliowym. Pomidory tego mieszańca są ponadto twarde i odporne na uszkodzenia.

Nowością w segmencie odmian o kulistych owocach jest Napoline F1 (fot. 1). Mimo że jest to odmiana rekomendowana przez hodowcę przede wszystkim do nasadzeń wiosennych, ogrodnicy zdecydowali się na uprawę tego mieszańca jesienią, głownie ze względu na jego wczesność i plenność. Wielkość owoców tej odmiany można regulować w zakresie 180–280 g. W uprawie w cyklu wiosennym dojrzewają one o 5–7 dni wcześniej niż u mieszańca Tamaris F1.

Od 6 lat producenci uprawiają także odmianę Colibri F1 o dużych (nawet powyżej 200 g), śliwkokształtnych owocach. Początkowo obawiali się, czy znajdą odbiorców na te nietypowe pomidory, ale, jak twierdzą, uprawa tej odmiany okazała się „strzałem w dziesiątkę”, gdyż jej owoce cieszą się dużym zainteresowaniem konsumentów. Mieszaniec jest przydatny do produkcji zarówno w cyklu wiosennym, jak i jesienią, ponieważ owoce dobrze się wybarwiają nawet w temperaturze poniżej 15°C. Rośliny mają silny system korzeniowy i luźny pokrój. W cyklu wiosennym są one prowadzone zwykle na 7 gron. Mniejszą plenność tej odmiany rekompensuje wyższa cena otrzymywana za owoce.

W ostatnich latach coraz większą popularnością konsumentów cieszą się pomidory w typie bawole serce (Coeur de Boeuf). W gospodarstwie państwa Kaliszewskich można było obejrzeć m.in. wprowadzoną na rynek w ub.r. bardzo wczesną odmianę o wyraźnie sercowatym kształcie owoców. Oferowana ona była pod numerem hodowlanym CLX 37 522 F1, zaś w br. jest już dostępna pod nazwą – Gourmandia F1 (fot. 2). Pomidory tego mieszańca są duże (250–300 g), mięsiste i bardzo smaczne. Drugą propozycją w tym typie była odmiana Corazon F1. Jej owoce są bardziej żebrowane i nieco mniejsze (ok. 200 g), ale ich wielkość można regulować dla uzyskania pożądanej jakości.

Fot. 2. Gourmandia F1 to najnowsza odmiana o owocach w typie Coeur de Boeuf

Producentom uprawiającym pomidory w tunelach foliowych polecano także odmiany malinowe – Aphen F1 i Fenda F1 (fot. 3). Owoce pierwszego mieszańca są mięsiste, lekko spłaszczone i osiągają masę nawet do 400 g, a drugiej odmiany są nieco mniejsze (200–300 g) i bardziej atrakcyjne pod względem wybarwienia.

Fot. 3. Malinowa nowość – odmiana Fenda F1

W ofercie pomidorów sałatkowych (w typie Saladette) warto zwrócić uwagę na odmianę Dartagnan F1 (o owocach masy 120–140 g) polecaną do uprawy jesiennej. Jej rośliny są średnio odporne na choroby grzybowe, a owoce nie są podatne na spękania skorki.

Nowością o owocach w typie San Marzano jest mieszaniec Giulietta F1 (fot. 4). Odmiana ta jest bardzo plenna, tworzy duże, wydłużone owoce (do 200 g) z charakterystycznym przewężeniem, o atrakcyjnej barwie z połyskiem.

Fot. 4. Giulietta F1 o owocach w typie San Marzano

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1-4 D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułANR: rekordowa sprzedaż gruntów w I półroczu
Następny artykułDobrze poinformowani ludzie jedzą zdrowiej

2 KOMENTARZE

  1. Od kilku lat zajmuję się uprawą pomidorów, kiedyś miałam szklarnie ale niestety była ona bardzo stara i musiałam kupić nową. Postanowiłam wypróbować tunel foliowy, kupiłam go na allegro i jest bardzo dobry! zastosowanie takie samo jak w szklarni. Tunel jest całkiem podobny do tego z dascompany 😉

  2. Witam, również mam pomidory które uprawiam pod tunelem. Gdyby ktoś chciał kupić fajny tunel to polecam firmę Das company.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.