Jak podkreślał M. Piechota, odmiana Quintus F1 wymaga w uprawie pożywki o niższym EC w porównaniu z ogórkami starszego typu. Utrzymywanie w okresie pełnego owocowania EC powyżej 4 mS/cm prowadzi do zrzucania zawiązków i deformacji owoców. Rośliny wiążą po jeden, dwa owoce w węźle. Są one silnie żebrowane, intensywnie zielone o długości 18–24 cm. Odmiana nie wymaga wysokich nakładów pracy, daje przy tym wysoki plon wczesny i handlowy. – Polecam jej prowadzenie metodą wysokiego drutu – na pęd główny – jakość i wyrównanie owoców są wówczas najlepsze, jednak w niektórych gospodarstwach odmiana sprawdza się również w uprawie „na parasol” – przekazał M. Piechota.
Uczestnicy szkolenia produktowego w Pleszewie
Britanos F1 to nowy mieszaniec sałatkowy do uprawy tunelowej w krótkich cyklach. Rośliny tworzą krótkie międzywęźla i nie pędzą wzdłuż drutu w takim tempie jak starsze odmiany, mają generatywny typ wzrostu. Tworzą ponadto bardzo silnie zredukowane pędy boczne, przez co pielęgnacja nie jest pracochłonna. Britanos F1 wymaga jednak regulacji liczby zawiązków – dodał prelegent.
Podczas spotkania zaprezentowano także propozycje odmian pomidorów do uprawy w tunelach foliowych w nadchodzącym sezonie. Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska z firmy Monsanto polecała w szczególności malinową odmianę Mei Shuai F1 (owoce o masie 200–250 g) oraz czerwonoowocowe mięsiste mieszańce Partova F1 (180–220 g), Matissimo F1 (200–250 g) i Yigido F1 (170–200 g). W dalszej części spotkania Ryszarda Przybylskiego z firmy Inco Veritas mówił o technologii nawożenia upraw pod osłonami, z kolei Bartosz Kłyk zaprezentował specjalistyczne folie do pokrycia tuneli z oferty firmy Geo Polska.
Dr Katarzyna Tykarska-Duchovska zaprezentowała odmiany pomidorów do uprawy tunelowej podczas spotkania w Grudziądzu