Roboty zastępują pracowników w szklarniach

Kompano to robot, który usuwa zbędne liście w szklarniowej uprawie pomidora. Firma Priva, która go opracowała, została nagrodzona za najlepszą innowację w trakcie wystawy GreenTech Amsterdam 2016.
Jak podkreślają producenci, jest to pierwszy na świecie robot do usuwania liści z roślin w uprawie szklarniowej pomidora, który może zastąpić pracę ludzi. W efekcie produkcja pomidorów staje się bardziej opłacalna, a problemy z pozyskaniem pracowników zostają ograniczone. Robot Kompano automatycznie przesuwa się wzdłuż alejek i za pomocą wysuwanego ramienia ucina zbędne liście z roślin pomidorów. Inżynierowie przyznają, że największym wyzwaniem przy budowaniu maszyny było zaprogramowanie jej w ten sposób, aby nie uszkadzała owoców i roślin. 
Robot w otwartej sprzedaży pojawi się dopiero w 2017 roku. Producenci zamierzają dostosować urządzenie do pracy z innymi warzywami, m.in. z ogórkami szklarniowymi. Chcą też, aby robot był w stanie zbierać owoce.

 
Pojawiają się głosy, że Kompano zwiastuje nastanie nowej ery w produkcji warzyw, w której maszyny będą coraz częściej z sukcesem zastępować ludzi.

RS
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKrukowiak nowym właścicielem POM Ltd Brodnica
Następny artykułHolenderscy konsumenci rozpoznają… trzy kwiaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.