Jubileuszowa, 25. Wystawa „Zieleń to Życie”

Oficjalne otwarcie...
… oficjalnie rozpoczęła się w czwartek 31 sierpnia w halach warszawskiego EXPO XXI. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, instytutów naukowych oraz uczelni o profilu ogrodniczym. Honorowy patronat nad imprezą objęli m.in. rektor warszawskiej SGGW - prof. dr hab. Wiesław Bielawski oraz prorektor ds. nauki - prof. dr hab. Kazimierz Tomala. Przybyłych na targi gości przywitała Agnieszka Żukowska z Agencji Promocji Zieleni oraz Wojciech Wróblewski, prezes Związku Szkółkarzy Polskich.

W tegorocznej edycji „Zieleń to Życie” swój udział zgłosiło prawie 300 wystawców reprezentujących 12 krajów i trzy kontynenty. Dla osób związanych z branżą jest to okazja do zapoznania się z szeroką ofertą roślin ogrodowych i elementów dekoracyjnych wnętrz oraz architektury krajobrazu. W czasie tegorocznej wystawy po raz drugi można uczestniczyć w wydarzeniu Flower Expo Polska – wystawie poświęconej kwiatom ciętym i doniczkowym, w której w tym roku udział biorą 43 firmy. Dodatkową atrakcją „Zieleni to Życie” jest także ekspozycja Bonsai Show oraz obecność platformy Greenery.


To już 25 lat…

Atrakcjami wystawy jest przyznanie nagród w „Konkursie Roślin Nowości”, którego celem jest promocja nowych odmian roślin, pojawiających się na polskim rynku po raz pierwszy. Nagrodzone rośliny otrzymują nagrodę: Złoty, Srebrny i Brązowy Laur lub wyróżnienie.

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy ogłoszono wyniki tegorocznego konkursu, w którym wyróżniono Hurtownię Szkółkarską J.Z.W. CUR z Końskowoli za jabłoń wieloodmianową. Jest to propozycja do ogrodów dla tych ich właścicieli, którzy chcą cieszyć się smakiem owoców o różnych porach dojrzewania. Zielony Laur trafił do firmy Clematis za Katalog Roślin 2017-2018. Jak twierdzi Szczepan Marczyński, właściciel firmy, jest to bogate źródło rzetelnych informacji w małej i wygodnej formie. Założeniem było stworzenie katalogu w trzech językach, przydatnych dla klientów szkółki – amatorów, ale też osób powiązanych z branżą, m.in. .architektów krajobrazu. Przy każdym z taksonów znajduje się krótki opis piktogramowy oraz kod QR umożliwiający automatyczne przełączanie do bogatego opisu i ilustracji na stronie www.clematis.com.pl.

Wyniki w „Konkursie Roślin Nowości” ogłosił dr Wiesław Szydło. Jury przyznało dwa wyróżnienia – za żylistek ‘Yuki Cherry Blossom’ oraz budleję ‘Pink Micro Chip’. Brązowy medal przyznano Szkółce Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan Nowaczyk za cyprysik Lawsona ‘Karaca’.

Kapituła przyznała dwa srebrne medale. Jeden z nich otrzymała firma Clematis za powojnik ‘Taiga’ oraz Szkółka Kurowscy za zadzewnię okazałą Diva ‘El Madrigal’. Złoty medal jury konkursu przyznało Szkółce Bylin Przemysław Godlewski z Serocka za tawułkę Color Flash ‘Beauty of Ernst’.

Dereń ‘Venus’ z oferty szkółki Fryszkowscy został wybrany najbardziej efektowną rośliną zgłoszoną do ‘Konkursu roślin Nowości” przez dziennikarzy związanych z branżą ogrodniczą.

Od 18 lat organizatorzy targów przyznają także Laur zasłużonym za szczególne zasługi dla ogrodnictwa i szkółkarstwa. W tym roku przyznano panu Wiesławowi Gawrysiowi, reprezentującemu Polską Akademię Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.


Nagrodzeni

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Wystawa potrwa do soboty 2 września do godz. 17.00; więcej informacji: www.zielentozycie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię