Nagrodzeni w „Konkursie Roślin-Nowości 2021”

fot. W. Górka
Ważną częścią wystawy "ZIELEŃ TO ŻYCIE" jest „Konkurs Roślin – Nowości”. W tym roku międzynarodowe jury zwycięzców wybierało spośród 26 odmian drzew, krzewów, pnączy oraz bylin.

Najwyższe trofeum – złoty medal – trafiło w ręce szkółki Minier Pepinieres – Minier Professional Solution oraz firmy Hortival Diffusion S.A.S (hodowca odmiany) z Francji za laurowiśnię wschodnią (Prunus laurocerasus) ‘Miniredia’PBR, określaną jako najmniejsza na rynku, karłowa odmiana tego gatunku, o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach uprawy ma osiągać nie więcej niż 1 m średnicy. Roślina tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy. Ma zimozielone, błyszczące, skórzaste liście oraz kontrastujące z nimi pomarańczowoczerwone młode przyrosty. Laurowiśnia ta ma znosić spadki temperatury do –20°C. Dobrze prezentuje się w formie naturalnej, ale także szczepionej na pniu.

Olivier Pallusiere z laurowiśnią wschodnią ‘Miniredia’PBR fot. W. Górka
Olivier Pallusiere z laurowiśnią wschodnią ‘Miniredia’PBR, fot. W. Górka

Srebrny medal trafił firmy do Breederplants V.O.F. z Niderlandów za borówkę wysoką (Vaccinium corymbosum) CABERNET SPLASHTM/ ‘VacBri1’PBR, która łączy walory rośliny ozdobnej oraz użytkowej. Wyróżnia się barwnymi liśćmi. Młode są czerwonopurpurowe, latem pojawiają się na nich zielone przebarwienia, a jesienią liście ponownie przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Krzewy dorastają po trzech latach do wysokości około 0,8 m, a ich owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu.

Borówka wysoka CABERNET SPLASHTM/ ‘VacBri1’PBR fot. W. Górka
Borówka wysoka CABERNET SPLASHTM/ ‘VacBri1’PBR, fot. W. Górka

Drugi srebrny medal przypadł zdobywcy złotego – szkółce Minier Pepinieres – Minier Professional Solution/ Hortival Diffusion S.A.S za miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) GOLD FLAME®/’Desginb2’. To kompaktowe drzewo o wąskim, kolumnowym pokroju i atrakcyjnym ulistnieniu – jasnozielonym, jesienią intensywnie żółtym. Jest to odmiana męska.

Miłorząb dwuklapowy GOLD FLAME®/’Desginb2’ fot. I. Sprzączka
Miłorząb dwuklapowy GOLD FLAME®/’Desginb2’, fot. I. Sprzączka

W tym roku przyznano dwa brązowe medale. Pierwszy zdobył judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) GOLDEN FALLS/’NC2015-12’PLP zgłoszony do konkursu przez firmę Szkółkarstwo Ozdobne Szczeblewscy. To niewielkie drzewo (dorasta do wysokości ok. 2–3 m) tworzy duże, złociste liście (mają nie ulegać poparzeniom słonecznym) i silnie przewieszające pędy.

Judaszowiec kanadyjski GOLDEN FALLS/’NC2015-12’PLP fot. I. Sprzączka
Judaszowiec kanadyjski GOLDEN FALLS/’NC2015-12’PLP, fot. I. Sprzączka

 

 

Druga nowość nagrodzona brązowym medalem to świerk serbski (Picea omorika) ‘Golden Rain’, zgłoszona przez Szkółkę Daglezja Artur Maj. To odmiana o żółtych młodych przyrostach oraz jasnym, limonkowym kolorze starszych igieł. Rośnie nieco wolniej w porównaniu do gatunku (po 10 latach dorasta do wysokości 3,5–4 m), przybierając pokrój regularnego stożka. Do intensywnego wybarwienia igieł wymaga stanowiska słonecznego (igły są odporne na poparzenia przez promienie słoneczne).

Świerk serbski 'Golden Rain' fot. I. Sprzączka
Świerk serbski 'Golden Rain’, fot. I. Sprzączka

Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Funkia (Hosta) Gypsy Lemon/’PG 12/01’PBR została zgłoszona i znaleziona w szkółce bylin Ogrody o Zielonych Progach Przemysława Godlewskiego. To odmiana o trójkolorowych liściach (na brzegach są ciemnozielone, dalej mają jasne, białe smugi, a na środku są jasnozielone do żółtych), których wybarwienie zmienia się w trakcie sezonu. Kępy dorastają do wysokości 40 cm, kwiaty są blado lawendowe, a kwiatostany osiągają wysokość do 70 cm.

Funkia Gypsy Lemon/’PG 12/01’PBR fot. I. Sprzączka
Funkia Gypsy Lemon/’PG 12/01’PBR, fot. I. Sprzączka

Róża (Rosa) INCREDIBLE FRUITY/’Bozmilefra’PBR to propozycja Gospodarstwa Szkółkarskiego Łazuccy (hodowca – Pheno Geno Roses, Serbia/Niderlandy). Odmiana z serii róż rabatowych INCREDIBLE ROSES® uprawianych dla aromatycznych, jadalnych kwiatów. Krzewy dorastają do wysokości 80 cm, kwitną bardzo intensywnie w czerwcu i powtarzają kwitnienie w sierpniu. Kwiaty mają 7 cm średnicy, są pełne, ciemnoróżowe, zbudowane licznych płatków o owocowym zapachu i smaku przypominającym maliny. Płatki można wykorzystywać do dekoracji potraw, na konfitury, syropy lub wodę różaną. Odmiana nadaje się do uprawy w gruncie i pojemnikach. Róża ta została też zwyciężczynią w plebiscycie internetowym.

Róża  INCREDIBLE FRUITY/’Bozmilefra’PBR fot. I. Sprzączka
Róża INCREDIBLE FRUITY/’Bozmilefra’PBR, fot. I. Sprzączka

Nagroda Dziennikarzy” trafiła do Szkółki Nowaczyk za własną odmianę sosny kosodrzewiny (Pinus mugo subsp. uncinata) ‘Tukan’, o oryginalnie zabarwionych, dwukolorowych, żółto-zielonych igłach. Są one grube, sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. Ich nasady różowieją, zwłaszcza w pobliżu pąków wierzchołkowych, a w okresie mrozu stają się wyraźnie różowoczerwone. Roślina przyjmuje formę półkulistego krzewu, dorasta do wysokości 2 m.

Sosna kosodrzewina 'Tukan' fot. I. Sprzączka
Sosna kosodrzewina 'Tukan’, fot. I. Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbliżają się targi GrootGroenPlus 2021
Następny artykułCharsznica 2021 – Dni kapusty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.