Kupić drzewka

W sadach kończy się zbiór jabłek. W szkółkach wykopany jest już materiał szkółkarski albo trwa jego wykopywanie, składowanie w chłodni lub dołowanie. Drzewka i krzewy owocowe są już dostępne dla sadowników w siedzibie szkółek i na targowiskach.
Ceny są zróżnicowane. Okulanty jabłoni na targowiskach można nabyć od 8 do 12 zł/sztukę. Cena jest uzależniona przede wszystkim od odmiany i jakości drzewek. Im bardziej chodliwa odmiana i lepiej rozgałęzione drzewko, tym droższe. Śliwy można nabyć po 8 zł/sztukę, a wiśnie od 8 do 14 zł za drzewko, co również jest uzależnione od odmiany, wielkości drzewka i liczby pędów. 

 

Podczas kupowania drzewek na targowiskach należy zwracać uwagę na to, jak zabezpieczony jest ich system korzeniowy. Gdy drzewka są wystawione z odkrytym korzeniem na działanie wiatru i promieni słonecznych cały dzień lub nawet kilka dni, to system korzeniowy mógł podeschnąć, tym bardziej, że drzewka były wykopane nie w okresie naturalnego spoczynku, tylko wcześniej. Podczas zakupu drzewek na targowiskach należy zwracać zatem uwagę nie tylko na koronkę, jej wielkość i liczbę pędów bocznych, ale także na jakość i zabezpieczenie przez oferenta systemu korzeniowego.

W siedzibach szkółek drzewka są zazwyczaj należycie zabezpieczone – zadołowane i podlane albo schowane do chłodni i tak zabezpieczone przed przeschnięciem.

Drzewka sprzedawane na targowiskuSkładowanie drzewek w chłodni szkółkarskiej

Tekst i zdjęcia Anita Łukawska 

3 KOMENTARZE

  1. Potwierdzam, też kupowałem na podkarpackiesady.pl i muszę przyznać, że rośliny pierwsza klasa. A co najważniejsze wiadomo co kupujesz – w Szkółkach to różnie z jednej wiązki wydają 10 różnych odmian – a tam np. Antonówka to Antonówka a nie zupełnie coś innego – polecam

  2. Mnie się dobrze kupuje przez portal podkarpackiesady.pl. Mają wszystko – drzewka, krzewy, trawy, róże. Dobra jakość, za rozsądną cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię