Strona główna Tagi Argentyna

argentyna

Pierwsze argentyńskie czereśnie

Na południowej półkuli zaczyna się sezon zbiorów owoców. Argentyńczycy rozpoczynają od czereśni – realne prognozy potwierdzają, że bieżący sezon nie będzie słabszy od poprzedniego.

Nie opłaca się zbierać jabłek. Nie trafią na rynek europejski

Argentyńscy sadownicy wstrzymali się ze zbiorem jabłek na świeży rynek. Ceny są tak niskie, że nie opłca im się sprzedawać owoców. Szacuje się, że w sadach pozostało jeszcze ponad 60 proc. jabłek.

Argentyna zaczyna sezon borówkowy

Argentinean Blueberry Commitee poinformował o rozpoczęciu kolejnego sezonu. W bieżącym roku zacznie się on dla tamtejszych plantatorów borówki o trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj.

Rozmowy o wolnym handlu z Ameryką Łac., protest ministrów rolnictwa

UE i pięć krajów Ameryki Południowej, w tym Argentyna i Brazylia, zgodziły się w piątek na wymianę w maju ofert dotyczących taryf, wznawiając w ten sposób zawieszone od dawna rozmowy nt. porozumienia o wolnym handlu. Połowa unijnych ministrów rolnictwa protestuje.

Argentyński rynek jabłek i gruszek

W bieżącym roku prognozowane zbiory jabłek w Argentynie to 640,0 tys. ton wobec poprzedniorocznej ilości 630,0 tys. ton. W przypadku gruszek wielkość produkcji oszacowano na 610,0 tys. ton wobec 690,0 tys. ton przed rokiem. W bieżącym roku jabłka uprawiane są na obszarze 25,5 tys. ha, a gruszki 27,5 tys. ha.

Straty w Argentynie

Dane napływające w drugiej połowie grudnia z Argentyny mówią o poważnych szkodach, jakie ponieśli tamtejsi sadownicy na początku sezonu. Po urodzajnym ubiegłym roku tej wiosny dały się we znaki późne przymrozki i wystąpienia szkodników.

Więcej jabłek i gruszek w Argentynie

Jak wynika z najnowszych opublikowanych pod koniec września danych dotyczących argentyńskiej produkcji jabłek i gruszek w przyszłym, 2014 roku będzie ona w obydwu przypadkach wyższa niż w roku bieżącym. Dla jabłek oszacowano ją na poziomie 990,0 tys. ton wobec 910,0 tys. ton w roku bieżącym, a dla gruszek odpowiednio – 820,0 tys. ton w stosunku do tegorocznych 780,0 tys. ton.

W Argentynie podliczają straty po gradzie

Przedstawiciele organizacji plantatorów APAMA (Asociación de Productores Arándanos of the Mesopotamia Argentina) oceniają, że opady gradu, jakie nawiedziły w drugiej dekadzie października ten kraj mogły spowodować straty rzędu 1000 ton owoców borówki.

Większy eksport argentyńskich jabłek i gruszek

W pierwszym półroczu bieżącego roku Argentyna odnotowała znaczący wzrost eksportu zarówno jabłek jak i gruszek. Tym samym powoli eksporterzy odrabiają straty poniesione w minionym roku, który był od ponad dekady najgorszym rokiem w eksporcie jabłek i gruszek.

Argentyński eksport jabłek i gruszek

W minionym roku Argentyńczycy wyeksportowali 393,8 tys. ton gruszek oraz 130,7 tys. ton jabłek. Największym odbiorcą zarówno argentyńskich gruszek jak i jabłek jest od lat Brazylia, gdzie w minionym roku skierowano 159,3 tys. ton gruszek i ponad 31,0 tys. ton jabłek.