Strona główna Tagi Biogaz

biogaz

Płomieniem na chwasty

W szkółkach polowych w Holandii, gdzie użycie herbicydów staje się coraz trudniejsze (ograniczenia prawne stosowania i ubywanie dostępnych preparatów) stąd rośnie obecnie znaczenie alternatywnych metod walki z chwastami.

Na terenach wiejskich powstaną sieci gazowe i biogazownie

Utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla OZE i produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej – to jedne z głównych projektów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie innowacyjności. Ośrodek utworzył też dwa konsorcja, których zadaniem jest wsparcie dla wyprodukowanego w Polsce materiału siewnego oraz wyselekcjonowanie najkorzystniejszych ras zwierząt hodowlanych. Dzięki zaawansowanym technologiom molekularnym do hodowli będą mają trafiać tylko te najlepsze gatunki.

Ułatwienia dla biogazowni rolniczych

Projekt zmian ustawy o nawozach i nawożeniu skierowano do konsultacji oraz zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Proponowane zmiany to wprowadzenie przejrzystych zasad w zakresie wytwarzania, obrotu i wykorzystywania w rolnictwie produktów biogazowych, z jednoczesnym zagwarantowaniem bezpieczeństwa ich stosowania oraz nadzoru odpowiednich służb kontrolnych.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, zmieniającą zapisy o wsparciu dla produkcji zielonej energii - poinformowała we wtorek prezydencka kancelaria. Nowe zasady mają wejść w życie 1 lipca.

Spółdzielcze biogazownie? „Odważny pomysł, nie dowierzam”

W Dębowcu i Horyszowie Polskim powstaną dwie pierwsze biogazownie Spółdzielni Nasza Energia z Zamościa, która stawia sobie za cel zapewnienie samowystarczalności energetycznej czterem gminom w woj. lubelskim. Mają ruszyć w przyszłym roku.

Korekta w ustawie o OZE – będzie więcej biogazowni

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zamierza dokonać korekty w ustawie o odnawialnych źródłach energii (OZE), kładąc w niej znacznie większy nacisk na biogazownie.

Polska nie wykorzystuje potencjału biogazowni

W całej Polsce istnieje tylko 55 biogazowni rolniczych, choć grunty rolne zajmują niemal połowę kraju. W ten sposób Polska nie wykorzystuje szansy na poprawę bezpieczeństwa energetycznego, stanu środowiska naturalnego oraz przyspieszenie rozwoju obszarów wiejskich. Główną przyczyną jest brak nowej ustawy o OZE, choć nie brakuje opinii, że przyjęcie projektu w obecnym kształcie nie rozwiąże tego problemu.
 

Rolnicy dowiedzą się jak eksploatować biogazownie

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego planuje uruchomienie w Lubaniu k. Kościerzyny Wojewódzkiego Centrum Edukacji Energii Odnawialnej. Ma tam działać m.in. modelowa mikrobiogazownia, której ma zachęcać rolników do produkcji energii odnawialnej.

W Karniowicach o biogazowniach

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zaprasza na konferencję "Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska".  Konferencja odbędzie się w czwartek 6 lutego w siedzibie MODR w Karniowicach, początek godz. 8.30.

Na Pomorzu o biogazowniach

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa oraz Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku zapraszają na konferencje pt: „ Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska”, która odbędzie się 16 października o godzinie 8:30 w sali konferencyjnej w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.