Płomieniem na chwasty

Urządzenie do płomieniowego zwalczania chwastów
Ciągnik z urządzeniem do płomieniowego zwalczania chwastów i pojemnikiem na propan-butan fot. W. Górka
W szkółkach polowych w Holandii, gdzie użycie herbicydów staje się coraz trudniejsze (ograniczenia prawne stosowania i ubywanie dostępnych preparatów) stąd rośnie obecnie znaczenie alternatywnych metod walki z chwastami.

W szkółce Zundert Boomkwekerijen z Rijnsberger w Holandii, która specjalizuje się w produkcji „młodzieży” szkółkarskiej z siewu polowego, niezmiernie ważne jest oczyszczenie zagonów z chwastów i ich nasion. Wcześniej robiono to za pomocą parowania gleby, jednak właściciele uznali tę metodę za zbyt negatywnie wpływającą na mikroflorę glebową. Obecnie do tego celu wykorzystywane jest urządzenie firmy Hoaf z Holandii wytwarzające płomień z gazu propan-butan. Maszyna zawieszana jest z tyłu ciągnika, a zbiornik z gazem transportowany jest z przodu. Jeszcze w tym roku propan-butan ma być zamieniony na przyjaźniejszy środowisku biogaz. Rezygnacja z parowania gleby oraz ograniczenie użycia środków ochrony roślin kosztem przeznaczania co roku 5 ha kwater pod rośliny pożyteczne dla owadów poskutkowało zdaniem właścicieli znacznym spadkiem problemów z chorobami siewek.

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJabłka i borówki – eksport do Indonezji
Następny artykułNajlepsze odmiany borówki dla Ukrainy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.