Ułatwienia dla biogazowni rolniczych

Projekt zmian ustawy o nawozach i nawożeniu skierowano do konsultacji oraz zamieszczono na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Proponowane zmiany to wprowadzenie przejrzystych zasad w zakresie wytwarzania, obrotu i wykorzystywania w rolnictwie produktów biogazowych, z jednoczesnym zagwarantowaniem bezpieczeństwa ich stosowania oraz nadzoru odpowiednich służb kontrolnych.

Termin na zgłaszanie uwag został określony do 27 stycznia 2017 r.

Propozycja zmiany ustawy z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2015 r. poz. 625, z późn. zm.) w zakresie rolniczego wykorzystania produktów pofermentacyjnych z biogazowni rolniczych jest realizacją Programu Działań MRiRW na lata 2015-2019. Zmiany mają na celu dalszy rozwój biogazowni rolniczych na obszarach wiejskich.

Opracowanie projektu wynika z potrzeby skutecznej realizacji celów określonych w rządowym dokumencie pn.: „Kierunki budowy biogazowni rolniczych na lata 2010-2020”, gdzie rozwiązania w zakresie nawozów i nawożenia stanowią jedno z działań, za które odpowiada MRiRW.

Dotychczasowe rozwiązania prawne regulujące kwestię nawozowego wykorzystania produktów pofermentacyjnych z biogazowni rolniczych powodują bardzo duże obciążenia administracyjne, zwiększając koszty stosowania tego rodzaju środków nawozowych.

Proponowane zmiany ustawy wpisują się także w program Komisji Europejskiej dotyczący gospodarki w obiegu zamkniętym, który ma na celu działania wspomagające „zamknięcie obiegu” produktów, co pozwali uzyskać maksymalne wykorzystanie surowców, produktów i odpadów, przyczyniając się do oszczędności energii, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkładnik papryczki chili niszczy komórki raka piersi
Następny artykuł30 zł za rejestrację pracującego cudzoziemca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.